Gjendet një mozaik 2.700-vjeçar në Turqi - Gazeta Express

Arte

Gazeta Express

17/11/2021 19:47

Gjendet një mozaik 2.700-vjeçar në Turqi

Arte

Gazeta Express

17/11/2021 19:47

Një mozaik 2.700-vjeçar që mendohet se i përkiste një romaku të pasur u zbulua në një kupe në formë shtëpie 10 metra nën tokë në Turqinë perëndimore.

Policia turke mësoi se gërmime të paligjshme u kryen në kopshtin e një rezidence pranë tregut historik të Kemeraltit dhe Rrënojave të Agora-s në provincën e Izmirit, ku rrugët e ngushta nuk lejojnë veturat të hyjnë në lagje.

Lexo Edhe:

Pas një ndjekjeje njëmujore, policia arrestoi tre të dyshuar të cilët po përpiqeshin të gërmonin mbetjet historike duke gërmuar një tunel.

Pas arrestimeve, ekspertët e Muzeut Arkeologjik të Izmirit kryen kërkime në zonë dhe gjetën një mozaik me përmasa 178 x 171 centimetra dhe dy kolona me fyell me gjatësi dy metra që i përkasin periudhës së hershme romake që mbulon vitet 753-509 p.e.s.

Mozaiku, që paraqet dy figura njerëzore me gjela, mendohet se i përket një romaku të pasur dhe zakonisht gjendet në sallat e shtëpive, duke simbolizuar madhështinë dhe pasurinë.

Të dyshuarit raportohet se i kanë thënë policisë se kur po bënin shpime në kopshtin e shtëpisë për të nxjerrë ujë, kanë vërejtur se makina e ndërtimit nuk ka lëvizur përtej një niveli të caktuar dhe kur kanë hapur pusin me lopatë kanë gjetur mozaikun dhe kolonat.

Zona është vendosur nën mbrojtje pas zbulimit të mozaikut, i cili thuhet se është i rrallë në botë. /AA