Gërvalla lobon për anëtarësimin e Kosovës në KiE, u shtron mëngjes ambasadorëve - Gazeta Express
string(78) "gervalla-lobon-per-anetaresimin-e-kosoves-ne-kie-u-shtron-mengjes-ambasadoreve"

Gërvalla lobon për anëtarësimin e Kosovës në KiE, u shtron mëngjes ambasadorëve

Lajme

Gazeta Express

23/06/2022 16:26

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, i ka mirëpritur për mëngjes ambasadorët e shteteve anëtare të Këshillit të Europës në Strasburg.

Ajo iu tha atyre se Kosova e meriton të jetë shteti anëtar i radhës i Këshillit të Europës.

Lexo Edhe:

“Një mëngjes shumë produktiv. Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Jashtme Donika Gërvalla shtroi një mëngjes për ambasadorët e shteteve anëtare të KiE. Pati shkëmbime të dobishme. Të qenit i hapur dhe i guximshëm është e para. Si një vend i vërtetë europian dhe demokratik, Republika e Kosovës meriton të jetë anëtarja e radhës me të drejta të plota në KiE”, ka njoftuar Ministria e Jashtme e Kosovës.

Në Strasburg, Gërvalla ka takuar edhe presidentin e Asamblesë Parlamentare të KiE, Tiny Kox, me të cilin tha se pati një diskutim të mirë për aplikimin e Kosovës për t’u anëtarësuar në Këshillin Europian. /Gazeta Express/