Gërhitni gjatë natës, hani këto ushqime që mos ta bëni këtë - Gazeta Express

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/10/2021 0:47

Gërhitni gjatë natës, hani këto ushqime që mos ta bëni këtë

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

20/10/2021 0:47

Një studim i kohëve të fundit ka zbuluar disa ushqime që reduktojnë ndjeshëm gërhitjet gjatë natës.

Sipas studiuesve, jo gjithçka varet vetëm nga mënyra e të fjeturit, por një ndikim të madh kanë edhe ushqimet që konsumon para gjumit. Disa metoda të lidhura me ushqimet mund të jenë zgjidhja ideale, nëse gërhisni gjatë natës.

Lexo Edhe:

Megjithatë, përveç ndryshimit të ushqimeve, ekspertët theksojnë se ka praktika dhe metoda mjaft efektive që mund t’ju ndihmojë për të reduktuar gërhitjen.

Ja cilat janë disa prej tyre:

Mjalti është një produkt që përdoret në mjekësi prej 500-vjetësh. Edhe Hipokrati, babai i mjekësisë moderne, zbuloi se mjalti lufton mukozën dhe ulçerën në gojë, duke ndihmuar në këtë mënyrë reduktimin e gërhitjes. Mjalti ka veti anti-inflamatore dhe në këtë mënyrë ai ndikon në lirimin e frymëmarrjes. Prandaj për një gjumë të rehatshëm dhe pa gërhitje, është mirë që të konsumosh një filxhan me qumësht të ngrohtë dhe një lugë mjaltë para se të flesh, ose edhe një lugë çaji mjaltë.

Vaji i ullirit ose më mirë, jo vajra të ngopur si gjalpi, dhjami apo margarina. Vajrat e tillë kontribuojnë në kthimin e aciditetit në fyt. Kjo është aryeja pse ju krijohet urthi gjatë natës kur në drekë keni ngrënë mish viçi të grirë. Vaji i ullirit është mjaft i njohur për vetitë e tij anti-inflamatore që vepron në arterie. Në studimet klinike është disi e habitshme që njerëzit që vuajnë nga urthi, raportojnë për një rënie të këtij sikleti kur përdorin vaj ulliri. Efektet e vajit të ullirit janë të dukshme edhe në enjtjet e fytit. Prandaj nëse ke probleme me gërhitjen, është e këshillueshme sa më shumë vaj ulliri.

Uji. Mungesa e ujit në trup është një faktor që ndikon në gërhitje. Kur trupi është i dehidratuar, qellëza do të ngjitet duke bërë të mundur atë zhurmën e tmerrshme gjatë gjumit. Ndaj duhet të kesh parasysh që të pish gjithmonë ujë, jo vetëm gjatë ditës, por edhe para se të flesh.

Erëzat ndihmojnë në pastrimin e mukusit të tepërt në hundë. Piperi i zi e i kuq, xhenxhefili, mund të përdoren në ushqimet gjatë vaktit të darkës, por në ushqime të lehta pa shumë kalori. Ne duhet të dimë edhe një fakt tjetër që gërhitja gjatë natës mund të dëmtojë shumë sistemin nervor të personit që keni afër, kështu që është e domosdoshme për personat që gërhasin që t’i ndjekin këto këshilla.