Gazetari rus për situatën e rëndë në Rusi: Putin është i çmendur që ka një bombë bërthamore - Gazeta Express
string(90) "gazetari-rus-per-situaten-e-rende-ne-rusi-putin-eshte-i-cmendur-qe-ka-nje-bombe-berthamore"

Gazetari rus për situatën e rëndë në Rusi: Putin është i çmendur që ka një bombë bërthamore

Lajme

Gazeta Express

22/02/2024 9:21

“Niveli i dhunës në Rusi është i pabesueshëm. Nga ana tjetër, ne kemi Yulia Navalnya, e cila tashmë është lidere e opozitës dhe ka dhënë një fije shprese. Nuk mendoj se ka një person në botë që mund të thuaj me siguri se Putini është një person i shëndoshë mendërisht dhe nuk do të nisë luftë bërthamore. Kemi të bëjmë me një të çmendur që ka një bombë bërthamore”, thotë Kiril Martinov, kryeredaktor i “Novaya gazeta Evropa”, në një intervistë për “Nova”.

Në pjesën e parë të intervistës, Martynov foli për vdekjen e Alexei Navalny, të cilën ai e quan pa hezitim apo dyshim një vrasje. Sipas tij, aktualisht është e pamundur të dihet se si u vra Navalny, por nuk ka dyshim se ekipi i tij dhe gazetarët e pavarur do të gjejnë provat e duhura.

Lexo Edhe:

“Mendoj se do të ketë akte dhune para, gjatë dhe pas zgjedhjeve. Askush nuk sheh një rrugëdalje të mirë për Rusinë këto ditë. Kjo është një fatkeqësi e krijuar nga një diktaturë”.

Ai e sheh të venë e tij, Yulia Navalnya, si lidere të opozitës, e cila tani është objektivi kryesor i Vladimir Putinit.

Kur bëhet fjalë për demonstratat në Rusi, AI thotë se nuk mendon se do të jenë të mundshme demonstratat masive, sepse “policia e Putinit është e gatshme të qëllojë njerëzit në atë rast”.

“Mund të përballemi me pasoja shumë më të këqija të kësaj diktature. Nuk mendoj se ka një person në botë që mund të thotë me siguri se Putini është një person i shëndetshëm mendërisht dhe nuk do të nisë një luftë bërthamore. Kemi të bëjmë me një të çmendur me një bombë bërthamore”.