Gazetari kosovar në Beograd: Në Serbi po paraqitet si fitore marrëveshja për targat - Gazeta Express
string(82) "gazetari-kosovar-ne-beograd-ne-serbi-po-paraqitet-si-fitore-marreveshja-per-targat"

Lajme

Gazeta Express

25/11/2022 6:56

Gazetari kosovar në Beograd: Në Serbi po paraqitet si fitore marrëveshja për targat

Lajme

Gazeta Express

25/11/2022 6:56

Serbia po e paraqet si fitore marrëveshjen për targat që është arritur në orët e mbrëmjes të së mërkurës në Bruksel.

Kështu deklaroi në emisionin Rubikon në Klan Kosova, gazetari Idro Seferi.

Lexo Edhe:

Ai tha se presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se kjo është një fitore e madhe që këto targa janë ruajtur për banorët që tashmë i kanë.

“Qeveria e Serbisë dhe presidenti Vuçiq thotë që nuk do të lëshojnë më targa KM por sipas tyre është një fitore e madhe që këto targa janë ruajtur për ata banorë që tashmë i kanë”, tha Seferi.

Të mërkurën, Kosova dhe Serbia arritën marrëveshjen për targat.

Bazuar në marrëveshjen, Serbia do ta ndalojë prodhimin e mëtutjeshëm të targave “KM” dhe Kosova nuk do ta zbatojë masën e gjobës, ashtu siç ishte paraparë në bazë të vendimit të Qeverisë së Kosovës.

Shefi i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, deklaroi se në ditët në vazhdim do t’I ftojë palët që të diskutojnë për arritjen e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve.