Gazeta ukrainase: Më e udhës Kyivi ta zgjedh partnere Kosovën se Beogradin prorus -humbje historike për Serbinë në Strasburg - Gazeta Express
string(122) "gazeta-ukrainase-me-e-udhes-kyivi-ta-zgjedh-partnere-kosoven-se-beogradin-prorus-humbje-historike-per-serbine-ne-strasburg"

Lajme

Gazeta Express

18/04/2024 20:24

Gazeta ukrainase: Më e udhës Kyivi ta zgjedh partnere Kosovën se Beogradin prorus -humbje historike për Serbinë në Strasburg

Lajme

Gazeta Express

18/04/2024 20:24

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE), të martën në mbrëmje votoi për rekomandimin e anëtarësimit të Kosovës. Tani për këtë vendim nuk ka mbetur asnjë pengesë politike, shkruan gazeta ukrainase “European Pravda”.

Edhe serbët e pranojnë publikisht humbjen e tyre në këtë betejë dhe parashikojnë se Kosova do të marrë një ftesë zyrtare për anëtarësim në Këshillin e Evropës në më pak se një muaj, vijon raportimi.

Lexo Edhe:

Ky vendim do të çojë në pasoja të fuqishme, por nuk ishte befasi, siç shkruan Sergiy Sydorenko, redaktori i European Pravda, në artikullin e tij – Serbia e izoluar në Evropë. Vendimi i Asamblesë Parlamentare etëKëshillit të Evropës për Kosovën e tregon këtë.

Për Beogradin, 16 prilli është një ditë e disfatës politike, të cilën autoritetet serbe e kanë shtyrë me sukses për shumë vite, por nuk kanë arritur ta bëjnë këtë në dy vitet e fundit.

Për serbët, Kosova pjesërisht e njohur ka rëndësi simbolike, historike dhe mitologjike. Supozohet se ortodoksia serbe e ka origjinën në manastiret në territorin e Kosovës.

Është një lloj analogjie me tezën ruse “Kiev është nëna e qyteteve ruse, prandaj…”, shkruan tutje gazeta.

Disa vende, duke përfshirë disa vende anëtare të BE-së, ende nuk e njohin pavarësinë e Kosovës, kryesisht për shkak se kanë çështjet e tyre të separatizmit. Meqë ra fjala, edhe Ukraina nuk e ka njohur Kosovën.

Për këtë arsye Kosova u bllokua nga organizatat ndërkombëtare.

Procesi filloi pas pushtimit në shkallë të plotë në 2022.

Pastaj, kur rusët u përjashtuan nga Këshilli i Evropës, Kosova aplikoi në Strasburg dhe procesi filloi.

Dhe serbët, të cilët gjithmonë llogarisnin në mbështetjen ruse, e gjetën veten në një realitet të ri.

Për Kosovën, anëtarësimi në Këshillin e Evropës është në radhë të parë çështje njohjeje. Dhe këtë nuk e kanë përmendur vetëm folësit serbë, deklaratat e të cilëve kryesisht janë injoruar. Këtë nuk e fshehën vetë kosovarët!

Madje, dokumenti i miratuar drejtpërsëdrejti thotë se statusi i Kosovës po ndryshon!

Për shkak se Këshilli i Evropës si organizatë, që nga momenti i ftesës së Kosovës, duhet “të ndërpresë politikën e saj neutrale ndaj statusit”, pra të njohë sovranitetin e saj, thuhet në vendim.

Strasburgu, natyrisht, nuk mund të detyrojë Kievin, Bukureshtin apo Madridin që të ndërmarrin ndonjë veprim ligjor në marrëdhëniet ndërkombëtare, e lëre më të njohë pavarësinë e Kosovës.

Por, injorimi i këtij ndryshimi do të jetë gjithashtu i vështirë, sepse në kuadër të Këshillit të Evropës, Ukraina tani do të duhet të komunikojë me Kosovën në nivel zyrtar, diplomatik.

Të martën në Strasburg, deputetët serbë premtuan një përgjigje ndaj vendimit të miratuar.

Por në fund të fundit, pyetja kryesore nuk është për Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës por për pjesëmarrjen e mëtejshme të Serbisë në punën e organizatës në tërësi.

Qartësia do të vijë pas mbledhjes së Komitetit të Ministrave në 16-17 maj në Strasburg, i cili supozohet të miratojë vendimin përfundimtar.

Fati do të vendoset jo vetëm për Serbinë por edhe për Ukrainën.

Ukraina nuk e njeh pavarësinë e Kosovës për një arsye.

Nga ana tjetër, kur zgjedh një partner, ka më shumë kuptim të mbështeten kosovarët, të cilët ndihmojnë Ukrainën gjatë agresionit rus dhe madje dërgojnë ndihmë ushtarake për Forcat e Armatosura të Ukrainës, sesa për qeverinë proruse të Serbisë.

Për më tepër, nuk do të ishte mirë të fitohej një armik tjetër në formën e Beogradit, veçanërisht duke pasur parasysh thashethemet se municionet serbe përfundojnë në Forcat e Armatosura të Ukrainës përmes mekanizmave të rieksportit (me pëlqimin e heshtur të qeverisë serbe). ..

Tani për tani, Kievi po përpiqet të “fusë gjilpërën” pa ofenduar asnjërën palë.