Gashi: Demaçi nga Amerika kishte thënë “ju lutem votojeni Rugovën” - Gazeta Express
string(63) "gashi-demaci-nga-amerika-kishte-thene-ju-lutem-votojeni-rugoven"

Gashi: Demaçi nga Amerika kishte thënë “ju lutem votojeni Rugovën”

Lajme

Gazeta Express

24/05/2022 21:17

Analisti Shkëlzen Gashi ka komentuar figurat historike të Ibrahim Rugovës dhe Adem Demaçit.

Gashi ka thënë se deri në nënshkrimin e Marrëveshjes së Dejtonit, Demaçi mendonte njëjtë sikur Rugova.

Lexo Edhe:

Madje Gashi përmend edhe një deklaratë të Demaçit para zgjedhjeve në Kosovën e okupuar.

“Ai ishte në Amerikë atje. Po flasim për këto zgjedhjet me të cilat kulmoi rezistenca paqësore ndaj okupatorit. Demaçi nga Amerika kishte thënë ‘ju lutem votojeni Rugovën’. Pastaj Demaçi ndërroi pas marrëveshjes së Dejtonit. Mirëpo deri në këtë pikë kishte bashkëpunim të madh. Ballafaqimi me okupatorin sic kishte shkruar Gene Sharp, me bojkotim të të gjitha institucioneve”, tha Gashi në emisionin Pressing në T7. /Gazeta Express/