Gani Geci me veshje ushtarake shfaqet në Karaçevë, proteston bashkë me banorët - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

12/08/2020 13:21

Gani Geci me veshje ushtarake shfaqet në Karaçevë, proteston bashkë me banorët

Lajme

Gazeta Express

12/08/2020 13:21

Banorët e Karaçevës kanë dalë për të protestuar pas zhvillimeve të fundit në këtë fshat të Kamenicës.

Me flamuj të Kosovës e të Amerikës në duar ata po kërkojnë mbrojtje, pasi disa ditë më parë xhandarmëria serbe u fut brenda territorit të Kosovës, përkatësisht në fshatin Karaçevë të Kamenicës.

Në përkrahje të kësaj proteste ka dalë edhe ish-deputeti, Gani Geci, i cili iu është bashkua banorëve të Karaçevës në këtë protestë.

Geci ka thënë se banorët e Karaçevës nuk duhet të bien pre e provokimeve serbe, por në anën tjetër ka potencuar se duhet mbrojtur territori i vendit pasi këtë e garanton edhe Kushtetuta jonë.

“Qytetarët nuk duhet të bien pre e provokimeve duke ditur se kohët e fundit Serbia ka blerë armatim nga Kina e Rusia. Ne duhet ta mbrojmë territorin tonë sepse Kushtetuta na lejon dhe të gjithë deputetët e institucionet e vendit duhet t’i mbrojmë me të gjitha mjetet”, është shprehur ai.