Fruti që ul kolesterolin dhe presionin e gjakut - Gazeta Express
string(47) "fruti-qe-ul-kolesterolin-dhe-presionin-e-gjakut"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2024 20:14

Fruti që ul kolesterolin dhe presionin e gjakut

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

25/01/2024 20:14

Hurmat janë në listën e frutave të tilla.

Është një frut, konsumimi i të cilit ka përparësi të shumta për organizmin.

Lexo Edhe:

Shumë njerëz përdorin hurmat si zëvendësues të sheqerit.

Konsumimi i këtij fruti të pasur me fibra ndihmon edhe në luftimin e shumë sëmundjeve.

Hurmat janë një mundësi e shkëlqyer për të eliminuar dëshirat për sheqer dhe janë gjithashtu të shkëlqyera si një meze të lehtë pasdite.

Thithja e hurmave në ujë largon taninën ose acidin fitik që gjendet në to.

Pas kësaj, ne i thithim më lehtë lëndët ushqyese.

Ngrënia e hurmave të njomura i bën ato më të lehta për t’u tretur.

Rekomandohet që të konsumojmë dy deri në tre hurma në mëngjes, shkruan “India Herald”.

Nëse dëshironi të shijoni shijen e hurmave dhe lëndët ushqyese të tyre, thithini ato tetë deri në dhjetë orë para se të hani.

Hurmat përmbajnë shumë lloje të lëndëve ushqyese, si karbohidrate, proteina, fibra, vitaminë K, vitaminë B, kalium, magnez, hekur, kalcium, mangan, zink etj.

Të gjitha këto lëndë ushqyese na mbrojnë nga shumë sëmundje.

Konsumimi i rregullt i hurmave sjell përfitime të shumta shëndetësore.

Përveç se ndihmon me kapsllëkun, hurmat mund të ndihmojnë edhe në uljen e kolesterolit dhe të mbajnë nën kontroll presionin e gjakut.

Përfshirja e hurmave në dietë mund të kontribuojë gjithashtu në ruajtjen e shëndetit të zemrës.

Gjithashtu, ato ndikojnë pozitivisht në forcën e kockave dhe përshpejtojnë punën e trurit.

Ofrojnë lehtësim në rast lodhjeje dhe dobësie dhe janë të dobishme për përmirësimin e gjendjes së përgjithshme energjetike. /Shqip.com