Fruti qe ka vlera ushqyese të paçmueshme - Gazeta Express
string(40) "fruti-qe-ka-vlera-ushqyese-te-pacmueshme"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/06/2022 23:08

Fruti qe ka vlera ushqyese të paçmueshme

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

23/06/2022 23:08

Ashtu si pjeshkët, kajsitë mund të jenë të vogla në përmasa, por ato janë të paçmueshme në piramidën ushqimore. Këto fruta të verdha portokalli janë të pasura me minerale dhe vitamina dhe prandaj konsiderohen nga nutricionistët si më të shëndetshmit.

Frutat e tyre ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të tilla si dispepsi, kapsllëk dhe madje edhe çrregullime të lëkurës. Nutricionistja Lovneet Batra ndan në firstpost.com përfitimet e ngrënies së kajsive për të qëndruar të shëndetshëm

Lexo Edhe:

Janë të mira për shikimin

Mungesa e vitaminës A mund të shkaktojë shikim të dobët gjatë natës dhe në përgjithësi dëmtim të shikimit, ndërsa marrja adekuate e vitaminës mund të ruajë shëndetin e shikimit tonë apo edhe ta përmirësojë atë. në disa raste.

Ato ulin kolesterolin

Ky frut aromatik është i pasur me beta-karotinë, e cila shndërrohet në vitaminë A dhe luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e zemrës, pasi lufton radikalet e lira, ul kolesterolin LDL  dhe kështu na mbron nga infarkti i miokardit në të ardhmen ose shfaqja e koronareve të zemrës. sëmundje.

Ato përmirësojnë lëkurën

Beta-karoteni, i njohur përsëri si provitamina A e cila shndërrohet në vitaminë A në trupin tonë, është gjithashtu e rëndësishme për shëndetin e lëkurës sonë. Arsyeja është se luan një rol të rëndësishëm në përmirësimin dhe rritjen e indeve, luftimin e skuqjeve dhe përmirësimin e strukturës së lëkurës. Në fakt, disa ekspertë rekomandojnë përdorimin e gjetheve të kajsisë: merrni lëngun e tyre dhe aplikojeni në djegie nga dielli, kruajtje, ekzemë etj.

Ato luftojnë kapsllëkun

Celuloza dhe pektina që gjenden tek kajsitë janë laksativë të butë dhe sjellin rezultate për ata që vuajnë nga kapsllëku. Celuloza, në veçanti, ndihmon lëvizshmërinë e zorrëve, ndërsa pektina thith dhe ruan ujin, duke kontribuar kështu në funksionimin më të mirë të zorrëve.

Ato kontribuojnë në funksionin e tretjes

Për shkak të faktit se ka një reaksion alkalik në sistemin tretës, kajsia mund të kontribuojë në një tretje më të mirë, ndërsa fibrat e saj janë jashtëzakonisht të dobishme, të cilat ndihmojnë në parandalimin e kapsllëkut dhe çrregullimeve të tjera të tretjes. Disa ekspertë madje rekomandojnë të hani një kajsi përpara se të hani, për rezultate më të mira.