Frutat që sigurojnë nivele të larta të fibrave - Gazeta Express

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

19/03/2021 1:09

Frutat që sigurojnë nivele të larta të fibrave

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

19/03/2021 1:09

Fibrat janë jashtëzakonisht të shëndetëshme për sistemin tuaj tretës. Shume lloje të fibrave ju ndihmojnë të humbni peshë, të ulni nivelet e sheqerit në gjak dhe të luftoni kapsllëkun.

Akademia e të Ushqyerit dhe Dietikës rekomandon konsumimin e rreth 14 gramë fibrave për çdo 1000 kalori që konsumoni në ditë shkruan Healthline, transmeton gazetashneta.

Për fat të keq, rreth 95% e të rriturve dhe fëmijëve amerikanë nuk konsumojnë mjaftueshëm fibra.

Më poshtë, mund të gjeni disa nga ushqimet që përmbajnë fibra:

-Luleshtrydhet: Janë të shijshme dhe të shëndetëshme, pasi përmbajnë vitaminë C, mangan dhe antioksidantë të ndryshëm.

-Avokado: Është një frut unik dhe i pasur me yndyrna të shëndetshme, vitaminë C, kalium dhe magnez.

-Mollat: Janë ndër frutat më të shijshme dhe janë relativisht të larta në fibra.

-Mjedra: Janë shumë ushqyese dhe të pasura me vitaminë C dhe mangan