Formula 1/ Në Kanada dominon Vertstappen - Gazeta Express
string(39) "formula-1-ne-kanada-dominon-vertstappen"

Sporte tjera

Gazeta Express

10/06/2024 10:12

Formula 1/ Në Kanada dominon Vertstappen

Sporte tjera

Gazeta Express

10/06/2024 10:12

Max Verstappen fitoi Çmimin e Madh të Kanadasë në Formula 1. Holandezi, tri herë kampion bote, la pas Lando Norris (Mc Laren) dhe George Russell (Mercedes), të cilët përfunduan podiumin.

Në një nga garat më emocionuese të kohëve të fundit, e cila kishte dy situata me makinë sigurie (në pistë të lagur dhe të thatë) dhe disa liderë në cirkuitin Gilles Villeneuve, piloti i Red Bullit e kaloi vijën e finishit tri sekonda para mikut të tij anglez.

Lexo Edhe:

Një pasdite katastrofike për Ferrarin, me skuderinë italiane që pa të tërhiqeshin Charles Leclerc, fitues dy javë më parë në Monako, dhe Carlos Sainz, por edhe për meksikanin Sérgio Pérez, i cili gjithashtu braktisi garën vetëm pak ditë pasi rinovoi kontratën me Red Bullin, shkruan SS.

56 pikë është tani epërsia e Max Verstappen në Kampionatin Botëror të Pilotëve ndaj Charles Leclerc.

Klasifikimi i Çmimit të Madh të Kanadasë:

1. Max Verstappen (Red Bull)

2. Lando Norris (Mc Laren)

3. George Russell (Mercedes)

4. Lewis Hamilton (Mercedes)

5. Oscar Piastri (Mc Laren)

6. Fernando Alonso (Aston Martin)

7. Lance Stroll (Aston Martin)

8. Daniel Ricciardo (VCARB)

9. Pierre Gasly (Alpine)

10. Esteban Ocon (Alpine)

11. Nico Hulkenberg (Haas)

12. Kevin Magnussen (Haas)

13. Valtteri Bottas (Kick Sauber)

14. Yuki Tsunoda (VCARB)

15. Guanyu Zhou (Kick Sauber).

U tërhoqën: Charles Leclerc dhe Carlos Sainz (Ferrari), Logan Sargeant dhe Alexander Albon (Williams) dhe Sergio Pérez (Red Bull).