Finlanda një hap më afër NATO-s, Komisioni parlamentar turk miraton aplikimin - Gazeta Express
string(76) "finlanda-nje-hap-me-afer-nato-s-komisioni-parlamentar-turk-miraton-aplikimin"

Finlanda një hap më afër NATO-s, Komisioni parlamentar turk miraton aplikimin

Lajme

Gazeta Express

23/03/2023 23:14

Komisioni i Punëve të Jashtme të Parlamentit turk miratoi një projekt-ligj që ratifikon ofertën e Finlandës për t’u anëtarësuar në NATO, raportoi transmetuesi shtetëror TRT Haber të enjten, duke bërë në mënyrë efektive Helsinkit një hap tjetër drejt anëtarësimit në paktin transatlantik.

Asambleja e Përgjithshme e Parlamentit duhet ende të miratojë projektligjin dhe pritet ta bëjë këtë përpara se të mbyllet në mes të prillit, përpara zgjedhjeve parlamentare dhe presidenciale më 14 maj.

Lexo Edhe:

Presidenti Tajip Erdogan tha javën e kaluar gjatë një vizite të homologut të tij finlandez Sauli Niinisto në Turqi se parlamenti do të ratifikojë pranimin e Helsinkit në NATO.

Por Erdogan nuk e miratoi ofertën e Suedisë për anëtarësim në NATO, për të cilën Ankaraja thotë se nuk ka shkuar aq larg sa duhet në goditjen e njerëzve që Turqia i konsideron terroristë. Të tre vendet nënshkruan një pakt mbi këtë çështje vitin e kaluar.

Finlanda dhe Suedia aplikuan për t’u anëtarësuar në NATO pasi Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar. Parlamentet e të 30 anëtarëve të NATO-s duhet të ratifikojnë të ardhurit.

Përveç Hungarisë, partia në pushtet e së cilës ka thënë se mbështet dy ofertat nordike, por që ka vonuar hapat zyrtarë për t’i miratuar ato, Turqia është i vetmi anëtar i NATO-s që nuk ka dhënë ende dritën jeshile.

Anëtarësimi i Finlandës do të përfaqësonte zgjerimin e parë që kur Maqedonia e Veriut u bashkua me aleancën në vitin 2020.