Filmat që parashikuan një pandemi si Koronavirusi - Gazeta Express

Gazeta Express

24/03/2020 11:52

Filmat që parashikuan një pandemi si Koronavirusi

Gazeta Express

24/03/2020 11:52

Gazetare: Albulena Demaku

Përderisa bota po përballet me një izolim global, me një numër të madh të të infektuarve nga Covid-19 dhe me shumë viktima, ka vende të cilat ende nuk janë të prekura nga virusi.

Megjithatë, ata të cilët janë të izoluar në shtëpitë e tyre kanë vendosur që vëmendjen e tyre ta kalojnë në gjëra të tjera, si te shikimi i filmave dhe leximi i librave të ndryshëm.

E kur jemi te filmat, ajo që ka tërhequr vëmendjen e shumë studimeve është se njerëzit tashmë kanë tendencë më të madhe të shikojnë filma që janë të përafërt me gjendjen aktuale, raporton emisioni #gjesi në T7.

“Contagion” është një film i vitit 2011 i cili ka ngjashmëri potenciale me ngjarjet e fundit, duke reflektuar sesi njerëzit shpesh përdorin imagjinatën si një mjet për të përpunuar realitetin.

Ky film ka elemente të trillimit, por që gjithmonë me mbështetje edhe të fakteve shkencore.

Filmi lidhet drejtpërdrejt me rrezikun aktual, siç ndodh me një grua e cila kthehet në Minesota me një sëmundje të çuditshme pas një udhëtimi në Hong Kong.

Brenda disa ditësh, ajo vdes, duke e lënë burrin e saj në një gjendje shoku, para se të tjerët të fillojnë të shfaqin të njëjtat simptoma, pasi shpërthimi përhapet në të gjithë botën.

Nën regjinë e Steven Soderbergh, filmi ofron një paraqitje alarmante të një skenari të rastit më të keq. Thashethemet dhe paniku fillojnë të përhapen, njerëz të mbyllur në karantina, duke përfshirë edhe skenat e ftohta të aeroporteve të zbrazura.

Një film tjetër me të njëjtën temë është edhe “The Crazies” i George A. Romero.

E gjithë ngjatrja fillon kur një aeroplan ushtarak që mbante një bio-armë të paprovuar përplaset në kodrat e një qyteti amerikan.

Pas kësaj, furnizimi i tyre me ujë bëhet i kontaminuar duke bërë që banorët e zonës të vdesin ose të bëhen vetëvrasës.

E qeveria, udhëzon ushtrinë që për të ndaluar përhapjen e sëmundjes, t’i vras personat e infektuar.

E filmi “Outbreak” i vitit 1995, ka për temë një sëmundje imagjinare të quajtur “Motaba” e cila përhapet në Kaliforni pasi një majmun i infektuar me këtë sëmundje është kontrabanduar. Sëmundja zhvillohet në një tendosje të gripit, dhe qyteti i vogël i Cedar Creeks vendoset nën ligjin ushtarak pasi infeksioni përhapet me shpejtësi.

Me regjinë e Terry Gilliam, filmi “Tëleve Monkeys”,  është një fantazi e vendosur në Philadelphian post-apokaliptike në vitin 2035. Derisa shumica e njerëzimit u zhduk nga një virus i vitit 1996, banorët e mbetur të Tokës jetojnë nën tokë.

Bruce Willis është një i dënuar që kërkon të kthehet në kohë me shpresën për të zvogëluar dënimin e tij dhe për të gjetur shkakun e virusit. Por, e kaluara e habit atë më shumë se ngjarjet e së ardhmes.

Ndërkohë, “It comes at night” është filmi që pasqyron jetën pas një apokalipsi misterioz, ku bota mbetet me pak të mbijetuar.

Dy familje detyrohen të ndajnë një shtëpi në një aleancë të pakëndshme për tu mbrojtur nga e keqja e jashtme, por ata mësojnë se tmerri i vërtetë mund të vijë nga brenda.

Ndërsa, filmi “The Host”, tregon se njerëzimi mbjell shkatërrimin e vet kur një patolog amerikan udhëzon kolegun e tij korean të hedhë një lloj gazi në lumin Han.

Pas disa viteve gjenden edhe shumë peshq të vdekur, më pas shfaqet një krijesë gjigande, duke sulmuar banorët e zonës dhe rrëmbyer një vajzë të re të quajtur Hyun-seo.

Përderisa ushtria arrijnë të karantinojnë zonën, ata deklarojnë se jo vetëm që është mutant i rrezikshëm, por se ajo krijesë mbart edhe një virus të panjohur.

E, skenat famëkeqe të Cillian Murphy duke ecur nëpër rrugët e Londrës së braktisur në filmin “28 Weeks Later” duken shumë të njëjta me ato të shkaktuara nga korona virusi.

Filmi fillon pas shpërthimit të virusit të tërbimit, me vdekjen e infektuar nga uria dhe NATO që e bën kryeqytetin një zonë të sigurt nga virusi.

Të gjithë këta filma janë shumë të shikuar aktualisht, madje edhe kritikët janë duke u habitur me numrin e klikimeve që kane marrë gjatë kësaj periudhe. Por sipas disa studimeve sa i përket interesimit të madh për këta filma, tregojnë se ata po kanë ndikim të madh në panikun e njerëzve gjatë këtyre ditëve. Studiuesit thonë se këta filma është mirë ti shohim pas qetësimit të situatës.