FFK-ja kthehet në kohë, shpalos historikun e katër klubeve kosovare që do të marrin pjesë në Europë - Gazeta Express
string(98) "ffk-ja-kthehet-ne-kohe-shpalos-historikun-e-kater-klubeve-kosovare-qe-do-te-marrin-pjese-ne-europe"

Sport

Gazeta Express

17/06/2024 14:32

FFK-ja kthehet në kohë, shpalos historikun e katër klubeve kosovare që do të marrin pjesë në Europë

Sport

Gazeta Express

17/06/2024 14:32

Ballkani, Llapi, Drita dhe Malisheva do të përfaqësojnë Kosovën në garat ndërkombëtare.

Duke nisur nga skuadra kampione, Federata e Futbollit e Kosovës ka publikuar video për katër klubet që do të marrin pjesë në kualifikimet për garat europiane.

Lexo Edhe:

Në ato video përshkruhet rrugëtimi i klubeve përgjatë sezonit të kaluar, dhe se çka do t’i presë më vonë, gjithmonë duke i përfshirë edhe disa nga akterët kryesor të skuadrave.

Fillimisht, FFK-ja e nisi me Ballkanin, nga i cili folën Ilir Daja dhe talenti, Lindon Emërllahu, shkruan “Gazeta Express”.

Shtëpia e futbollit kosovar shpalosi edhe historikun e Llapit, në një video tjetër të publikuar në faqën zyrtare në rrjetin social “Facebook”.

Nga skuadra llapjane për eksperincën e tyre në klub folën edhe Tahir Batatina e Ilir Krasniqi.

Nga Podujeva, FFK-ja kaloi në Gjilan.

Aty u ndalen te Drita, e cila këtë edicion do të luajë në kualifikimet për Ligën e Konferencës, dhe do t’ia fillojë nga raundi i dytë kualifikues.

Nga bardhekaltërit gjilanas folën Zekirija Ramadani dhe Rron Broja.

E fundit, por nga rëndësia ishte edhe Malisheva, e cila do të debutojë në garat europiane gjatë kësaj vere.

Nga Malisheva në videon e publikuar folën trajneri Qëndrim Kida dhe Agon Xhaka./GazetaExpress/