Fetët e patates të jashtëzakonshme për lëkurën e fytyrës - Gazeta Express
string(56) "fetet-e-patates-te-jashtezakonshme-per-lekuren-e-fytyres"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

26/04/2022 18:52

Fetët e patates të jashtëzakonshme për lëkurën e fytyrës

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

26/04/2022 18:52

Shenjat e plakjes. Njolla të errëta. Shenjat e akneve. Të gjitha këto janë forma të hiperpigmentimit, të cilat na bëjnë të ndihemi të pasigurt me pamjen tonë.

Ndërsa Kolegji Amerikan i Dermatologjisë së Osteopatisë e quan hiperpigmentimin një ‘gjendje të zakonshme, zakonisht të padëmshme në të cilën zona të caktuara të lëkurës errësohen’, kushdo që e ka përjetuar e di se sa e padurueshme është.

Lexo Edhe:

Hiperpigmentimi ndodh kur ‘melanina e tepërt, pigmenti kafe i prodhuar nga lëkura, formon depozita në lëkurë’. Kjo mund të jetë për shkak të faktorëve të tillë si ekspozimi i tepërt në diell dhe aknet.

Ndërsa ka shumë aplikacione të shtrenjta dermatologjike në treg që ndihmojnë në zvogëlimin e shfaqjes së njollave në lëkurë, ka edhe ilaçe efektive natyrale.

Feta patate të papërpunuara

Patatet janë të pasura me lëndë ushqyese, duke përfshirë vitaminën B-kompleks, e cila lehtëson rinovimin e qelizave të lëkurës, si dhe niacinamide, e njohur për vetitë e saj zbardhuese të lëkurës.

Për të luftuar manifestimet e hiperpigmentimit, rekomandohet të fërkoni një fetë patate të papërpunuar në fytyrën tuaj 3 deri në 4 herë në ditë, për 10 minuta çdo herë. Nëse e ndjeni se është shumë e thatë, mund ta lagni me ujë. Me kalimin e kohës, do të vini re një ulje të njollave të errëta./abcnews.al