Ferrari legjendar del në ankand - Gazeta Express
string(31) "ferrari-legjendar-del-ne-ankand"

AutoTech

Gazeta Express

01/07/2022 21:19

Ferrari legjendar del në ankand

AutoTech

Gazeta Express

01/07/2022 21:19

Legjendari Enzo Ferrari projektoi veturën 410 Sport Spider ndërsa kërkonte një mënyrë për të siguruar titullin e Kampionatit Botëror të Sporteve të vitit 1955.

Për të marrë titullin, atij iu desh të ndërtonte një veturë që mund të performonte mirë në pista, por gjithashtu të përfundonte me sukses mitingun pesë-ditor të Carrera Panamericana nëpër Meksikë.

Lexo Edhe:

Për qëllimet e kampionatit, u projektua një motor 5.0-litërsh V12.

Vetëm dy kopje të veturës u prodhuan.

Pas një debutimi të suksesshëm në garën 1000 km të Buenos Aires në janar 1956, vetura u dërgua në fabrikën e Ferrarit dhe më vonë u ble nga John Edgar. Pas kësaj, ajo u drejtua nga Carroll Shelby për Team Edgar dhe arriti një seri fitoresh.

Ferrari u drejtua më vonë nga Richie Ginther dhe të tjerë, dhe u tërhoq nga garat në vitin 1960 dhe u shit. Pronari i ri e ktheu atë në botën e garave në vitin 1963 dhe mori pjesë në Daytona Continental 3 Hours.

Ferrari 410 Sport Spider doli sërish në pension dhe u mbajt në koleksion për dy dekada. Në vitin 1980, Howard Cohen e bleu dhe e restauroi, dhe që atëherë vetura ka ndryshuar disa pronarë.

Vetura do të ketë një pronar të ri në gusht.