Ferrari Enzo jashtëzakonisht i rrallë u shit për 3.8 milionë dollarë - Gazeta Express

AutoTech

Gazeta Express

12/08/2021 18:14

Ferrari Enzo jashtëzakonisht i rrallë u shit për 3.8 milionë dollarë

AutoTech

Gazeta Express

12/08/2021 18:14

Ferrari Enzo është një nga veturat më të rëndësishme në histori, dhe një kopje u shit për 3.8 milionë euro.

E frymëzuar nga pamja e një veture të Fomula 1 deri te motori 6.0 litra V12 atmosferik, gjithçka thotë se kjo veturë italiane është bërë me fokus në performancën.

Lexo Edhe:

Ferrari prodhoi vetëm 400 modele Enzo midis 2002 dhe 2004, dhe vetëm një “grusht” u pikturua me ngjyrë Rosso Scuderia, e cila zbukuroi disa nga veturat më të famshme të Ferrari F1.

Vetura në fotografi është prodhuar në vitin 2003 dhe përshkoi vetëm 568 kilometra.

Motori i sipërpërmendur 6.0-litër V12 zhvillon 651 kuaj fuqi dhe 658 Nm çifte rrotulluese, dhe e gjithë fuqia transmetohet te rrotat e pasme përmes një transmetimi manual të automatizuar me 6 shpejtësi të quajtur F1.

Falë trupit me fibra karboni, Enzo peshon 1,480 kilogramë, është 4,072 metra i gjatë, 2,035 i gjerë dhe 1,147 mm i lartë, që do të thotë se është dukshëm më e madhe se modeli F50.

Dhe ndërsa këta elementë e bëjnë Ferrari Enzo shumë të dëshirueshëm, vetura në fotografi ka shkuar një hap më tej. Ngjyra e saj unike Rosso Scuderia zbukuron vetëm disa ekzemplarë të tjerë që dolën nga Maranello, dhe ky është i vetmi ekzemplar i tillë në Shtetet e Bashkuara. Pronarë të tjerë aktualë ose të mëparshëm të veturave në këtë ngjyrë përfshijnë Michael Schumacher, Jean Todt dhe Papa Gjon Pali II.

Kopja e fundit e prodhuar, e cila ishte në pronësi të Papës Gjon Pali II të përmendur, u shit për më shumë se 6 milionë dollarë.