Fëmijët me autizëm kanë më shumë lëndë gri në shtresën e jashtme të trurit se të tjerët - Gazeta Express
string(87) "femijet-me-autizem-kane-me-shume-lende-gri-ne-shtresen-e-jashtme-te-trurit-se-te-tjeret"

Fëmijët me autizëm kanë më shumë lëndë gri në shtresën e jashtme të trurit se të tjerët

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

11/06/2024 18:43

Format e rënda të autizmit mund të lidhen me rritjen e tepërt të shtresës së jashtme të trurit që fillon teksa foshnja është në mitër, zbulon një studim i ri.

Të vegjlit me autizëm kanë kortekse cerebrale – shpesh të referuara si “materia gri” – që janë afërsisht 40% më të mëdha se ato të fëmijëve pa çrregullim zhvillimi, raportuan studiuesit së fundmi në revistën Molecular Autism, transmeton Klan Kosova.

Lexo Edhe:

Për më tepër, sa më e madhe të jetë madhësia e lëndës gri të një fëmije, aq më të rënda ishin simptomat e tyre sociale dhe gjuhësore më vonë në jetë.

“Sa më i madh të jetë truri, aq më mirë nuk është domosdoshmërisht e vërtetë”, tha studiuesja Alysson Muotri, drejtoreshë e programit të qelizave staminale në Universitetin e Kalifornisë, San Diego.

Rezultatet tregojnë se “te të vegjlit me autizëm të thellë, ka më shumë qeliza dhe ndonjëherë më shumë neurone — dhe kjo nuk është gjithmonë për të mirë”, vuri në dukje Muotri në një njoftim për lajmet universitare.

Një mister i vazhdueshëm i autizmit është pse disa fëmijë me këtë çrregullim përjetojnë simptoma të thella si vonesa në zhvillim, vështirësi sociale dhe paaftësi për të folur, ndërsa të tjerët kanë simptoma më të buta që përmirësohen me kalimin e kohës.

Për këtë studim, hulumtuesit përdorën qelizat burimore të gjakut nga 10 fëmijë të moshës 1 deri në 4 vjeç për të krijuar organoide kortikale të trurit – modele 3D të kortekseve të fëmijëve, të krijuara përmes kulturave të qelizave laboratorike.