Facebook pritet t’i tarifojë klientët për publikimin e artikujve - Gazeta Express

Facebook pritet t’i tarifojë klientët për publikimin e artikujve

AutoTech

Gazeta Express

05/11/2021 22:50

Facebook do të fillojë të tarifojë klientët e Marketplace që zgjedhin të postojnë artikuj direkt te konsumatorët e tjerë nëpërmjet platformës.

Shërbimi i dorëzimit, i cili u prezantua për herë të parë muajin e kaluar, aktualisht është falas, por do të ketë një tarifë prej 2 për qind që nga viti i ardhshëm. Ndryshe nga rivalët e tij, Marketplace ka qenë gjithmonë falas për shitësit, por kjo së shpejti do të ndryshojë, raporton thisismoney.

Lexo Edhe:

Facebook thotë se masa do t’u japë blerësve më shumë zgjedhje dhe do t’u mundësojë shitësve të arrijnë më shumë njerëz, ndërsa tarifa – e zbritur nga shitjet – do të ndihmojë në mbulimin e kostos së mbështetjes së klientit dhe mbrojtjes së blerjeve.

Shitësit do të jenë ende në gjendje ta shmangin këtë tarifë në janar përmes opsionit vetëm për koleksion të Facebook, i cili do të vazhdojë të mos ketë tarifa shtesë.

Megjithatë, ndoshta nuk është befasuese që të fillohet të tarifohet pasi konkurrentët e saj kanë kërkuar prej kohësh para nga shitësit.

Mund të jetë edhe për shkak të rritjes së njerëzve që blejnë dhe shesin artikuj në internet që nga pandemia.