‘Exil’ i Visar Morinës me premierë europiane në Berlinale - Gazeta Express

‘Exil’ i Visar Morinës me premierë europiane në Berlinale

Arte

Gazeta Express

12/02/2020 14:43

Pas premierës botërore në Sundance, Filmi ‘Exil’ nga Visar Morina do ta ketë premierën europiane në njërin ndër festivalet më të rëndësishme Berlinale. Premiera do të shfaqet me 24 shkurt nga ora 15:30 në kinemanë Zoo Palast 1, në kaudër të programit Panorama.

Filmi rrëfen tregimin e Xhaferit, një inxhinier i kimisë me origjinë nga Kosova, i cili ndjehet i diskriminuar dhe i ngacmuar në vendin e punës, gjë që e zhytë atë në krizë të identitetit.

‘Exil’-i është bashkëprodhim në mes të Komplizen Film Gjermani, Ikonë Studio Kosovë dhe Frakas nga Belgjika i financuar nga Ministri për Kulturë dhe Media, Film- und Medienstiftung NRW, German Federal Film Fund, Belgium Film Tax Shelter, Medienboard Berlin Brandenburg, Qendra Kinematografike e Kosovës, Eurimages, dhe German Federal Film Board.

 “Exil”-i poashtu sjell një kastë briliante të aktorëve, si: Sandra Hüller, Mišel Matieviq, Astrit Kabashi, Valentina Dubovci, Flonja Kodheli, Getuart Hajrizaj, Ameli Kabashi.

Linku zyrtar i Berlinales:
https://www.berlinale.de/en/programme/programme/detail.html?film_id=202003279&openedFromSearch=true