Evander Holyfield, boksieri që bëri miliona, por më pas i humbi të gjitha - Gazeta Express
string(71) "evander-holyfield-boksieri-qe-beri-miliona-por-me-pas-i-humbi-te-gjitha"

Evander Holyfield, boksieri që bëri miliona, por më pas i humbi të gjitha

Boks

Gazeta Express

28/07/2022 12:45

Boksi mund të jetë një sport që gjeneron pasuri të mëdha në eksponentët e tij më të mirë, por lë edhe gladiatorë që humbasin gjithçka duke mos ditur të menaxhojnë pasurinë dhe ka shumë raste. Njëri prej tyre ishte Evander Holyfield.

Ai ishte më i vogli nga nëntë fëmijët, njeriu që më vonë u bë legjendë në ring, u frymëzua nga shkenca dhe filloi një karrierë plot fitore nën drejtimin e trajnerit të tij të parë, Carter Morgan.

Lexo Edhe:

Kampioni i ardhshëm tregoi talent të natyrshëm që nga koha kur hodhi hapat e tij të parë dhe fitoi të gjitha ndeshjet e tij për tre vitet e para, por më pas u mund nga një i ri i quajtur Cecil Collins. I nervozuar nga rënia, Evander vrapoi në shtëpi dhe e informoi nënën e tij se kishte mbaruar me boksin.

“Kur humba luftën time të parë në moshën 11-vjeçare, u largova,” shpjegoi ai. “Mamaja ime tha se duhej të kthehesha sepse ajo nuk po rrit një fëmijë që dorëzohet. “Unë humba përsëri luftën time të dytë kundër Collins dhe u largova. Ajo më bëri të kthehesha dhe të provoja edhe një herë.”

Rritja e vërtetë filloi të fitonte pseudonimin e tij kur ai kaloi tre raundet e para të konkurrencës me fitoret e njëpasnjëshme të KO. Më pas, në gjysmëfinale, ai u përball me Kevin Barry të Zelandës së Re dhe humbi me skualifikim të diskutueshëm.

Holyfield më pas u ngjit në kategorinë e peshave të rënda, dhe aty kuptoi fuqinë e tij dhe pati një rritje meteorike, në atë masë sa u përball me Mike Tyson.

Për shkak se Tyson shkaktoi një ngjarje të tillë, pjesa më e madhe e publikut refuzoi të pranonte humbjen e tij dhe u ngritën justifikime të ndryshme. Ata gjithashtu theksuan me të drejtë se Holyfield kishte rrahur një Douglas shumë më të rëndë dhe më të përgatitur se ai që kishte rrahur Tyson.

‘Buster’ kishte kaluar tetë muaj duke shijuar famën e tij të re, padyshim shumë. Holyfield tha për “BBC”: “Isha i lumtur, ia arrita qëllimit, por pasi arrita qëllimin tim dhe u bëra kampion, kjo nuk i ndaloi njerëzit të flisnin.

Në fund, Holyfield erdhi për të marrë miliona dollarë për paraqitjet e tij në ring, por ai nuk dinte si ta menaxhonte pasurinë e tij, ndonëse në një intervistë për “BBC”, ai komentoi se e ka marrë mësimin dhe tani ka një libër, ku rrëfen përvojat e tij. /abcnews.al