Eurovision 2024: Unioni Evropian i Transmetuesve mban “takime krizash” me disa vende - Gazeta Express
string(81) "eurovision-2024-unioni-evropian-i-transmetuesve-mban-takime-krizash-me-disa-vende"

Rozë

Gazeta Express

11/05/2024 20:13

Eurovision 2024: Unioni Evropian i Transmetuesve mban “takime krizash” me disa vende

Rozë

Gazeta Express

11/05/2024 20:13

Raportet tregojnë se Unioni Evropian i Transmetuesve ka qenë në një sërë “takimesh krize” me disa vende pjesëmarrëse në 24 orët e fundit.

SVT, transmetuesi suedez, ka raportuar se EBU aktualisht po mban një takim me delegacionin holandez lidhur me reagimin e tyre të fortë ndaj skualifikimit të Joost Klein më herët sot.

Lexo Edhe:

Megjithatë, një raport nga gazeta norvegjeze VG sugjeron se Holanda nuk është i vetmi vend që ka bisedime me EBU.

Gazeta ka cituar burime të cilat thonë se katër vende kanë kërcënuar të tërhiqen nga ‘Eurovision Song Contest’ të premten mbrëma. Këto vende ishin Irlanda, Portugalia, Zvicra dhe Mbretëria e Bashkuar, dhe bisedimet thuhet se zgjatën gjatë natës.

Po ashtu, pas një incidenti gjatë provës së sotme, Bambie Thug ka thënë se ata dhe delegacioni irlandez janë në bisedime të mëtejshme me EBU-në. Gjatë provës, Bambie Thug, Marina Satti dhe Nemo nuk u shfaqën gjatë parakalimit të flamurit.

Bambie nuk performoi fare në provë, ndërsa Marina dhe Nemo performuan live gjatë spektaklit.

Me vetëm disa orë deri në finalen e madhe të mbrëmjes së sotme, raportet e sotme tregojnë se shumë vende kanë shqetësime me ngjarjet në këtë garë. Më herët sot, skualifikimi i Joost Klein nga konkursi ka bërë që Avrotros, transmetuesi holandez, ta përshkruajë vendimin e EBU si “joproporcional”.

Jo vetëm kaq, Bambie Thug gjithashtu ka kritikuar komentet nga transmetuesi izraelit, Kan, mbi performancën e tyre në gjysmëfinalen e së martës mbrëma. Bambie tha se ata mendonin se komentet ishin në kundërshtim me rregullat, dhe për këtë arsye Izraeli duhet të ndalohet nga konkursi.

Për momentin, 25 shtete ende pritet të performojnë në ‘Eurovision Song Contest’ 2024.