Eurodeputetja e njohur prenë flokët në foltoren e Parlamentit Europian - Gazeta Express
string(70) "eurodeputetja-e-njohur-prene-floket-ne-foltoren-e-parlamentit-europian"

Lajme

Gazeta Express

05/10/2022 12:54

Eurodeputetja e njohur prenë flokët në foltoren e Parlamentit Europian

Lajme

Gazeta Express

05/10/2022 12:54

Një politikane suedeze preu flokët e saj gjatë një debati në Parlamentin Evropian, për të treguar solidaritet me demonstratat antiqeveritare në Iran.

Europarlamentarja me origjinë nga Iraku, Abir Al-Sahlani, doli në foltore për të folur për shtypjen e të drejtave të grave në Iran.

Lexo Edhe:

“Derisa gratë e Iranit të jenë të lira, ne do të qëndrojmë me ju”, tha ajo para se të nxirrte gërshërët dhe të priste flokët e saj.

Protestat shpërthyen pasi një grua e re me emrin Mahsa Amini vdiq, pasi u arrestua dhe dyshohet se u rrah nga Policia e Moralit të Iranit për mbajtjen keq të hixhabit.