Është krijuar vaksina e parë kundër varësisë nga kokaina! - Gazeta Express
string(56) "eshte-krijuar-vaksina-e-pare-kunder-varesise-nga-kokaina"

Shneta tjera

Gazeta Express

31/10/2023 20:30

Është krijuar vaksina e parë kundër varësisë nga kokaina!

Shneta tjera

Gazeta Express

31/10/2023 20:30

Studiuesit në Brazil kanë zhvilluar një vaksinë të krijuar për të luftuar varësinë ndaj kokainës dhe derivatit të saj të fuqishëm, krikut  – duke i penguar të varurit të ndjejnë efektet e drogës dhe duke i ndihmuar ata të qëndrojnë në rrugën e shërimit.

Droga , e njohur si calixcoca, u zhvillua nga një ekip nga Universiteti Federal Brazilian i Minas Gerais. Testet paraprake të kafshëve kanë rezultuar pozitive dhe ilaçi është gati për testim te njerëzit. Nëse miratohet nga agjencitë kompetente, ilaçi do të jetë vaksina e parë që përdoret për të luftuar varësinë nga kokaina, tha koordinatori i ekipit hulumtues, psikiatri Frederico Garcia.

Lexo Edhe:

Garcia i tha Agence France-Presse se droga vepron duke nxitur trupin të prodhojë antitrupa kundër kokainës që lidhen me drogën, duke i bërë ato shumë të mëdha për të udhëtuar në sistemin mesolimbik të trurit, ose “qendrën e shpërblimit”, ku droga normalisht stimulon shumë. nivelet e dopaminës që shkaktojnë kënaqësi.

Testimi sugjeron se ilaçi mund të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e mbidozës , sepse molekulat e kokainës , të lidhura me antitrupat e prodhuar nga vaksina , nuk do të jenë në gjendje të veprojnë në zemër ose në arteriet. Testet në minjtë femra shtatzëna treguan se antitrupat u transferuan përmes qumështit të gjirit, duke sugjeruar se vaksina mund të mbronte edhe foshnjat e ushqyera me gji.

Garcia paralajmëroi se vaksina nuk do të jetë një ilaç, domethënë një ilaç që përfaqëson një zgjidhje gjithëpërfshirëse të problemit, por do të jetë një ndihmë e madhe në shërimin e të varurve që nuk duan të bëhen sërish të varur pas rehabilitimit.

Ai tha se provat klinike të kryera nga rregullatori shëndetësor i Brazilit Anvisa do të nevojiteshin për të përcaktuar se si mund të përdoret ilaçi dhe për të zbuluar ndonjë efekt anësor ose ndikim afatgjatë në shëndetin e pacientëve.

Ekipi hulumtues mori një çmim 530,000 dollarë javën e kaluar për punën e tyre, e cila u sponsorizua nga kompania farmaceutike braziliane Europharma.