Escobar pret që ta shohë skeletin e marrëveshjes Kosovë-Serbi në vitin e ardhshëm - Gazeta Express
string(81) "escobar-pret-qe-ta-shohe-skeletin-e-marreveshjes-kosove-serbi-ne-vitin-e-ardhshem"

Gazeta Express

01/12/2022 20:53

Escobar pret që ta shohë skeletin e marrëveshjes Kosovë-Serbi në vitin e ardhshëm

Gazeta Express

01/12/2022 20:53

I dërguar i Posaçëm për dialogun Kosovë-Serbi dhe Zëvendës-Ndihmës Sekretari i Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Gabriel Escobar ka thënë se pret në vitin e ardhshëm të shoh format e para të marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë. Megjithatë, ai ka thënë se nuk mund ta thotë me siguri, nëse marrëveshja do të arrihet në vitin e ardhshëm.

Escobar ka thënë se koha e arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk varet nga SHBA, por nga evropianët. Ai ka deklaruar se skeleti i një marrëveshjeje mund të shihet në vitin e ardhshëm.

Lexo Edhe:

“A mund të realizohet ose jo deri në pranverën e ardhshme varet nga ritmi i negociatave dhe ritmi i takimeve, i cili nuk varet nga SHBA, por varet nga evropianët. Por unë mendoj se mund të fillojmë të shohim skeletin e një marrëveshjeje të dalë vitin e ardhshëm. Dhe unë do të doja ta shihja një gjë të tillë”, ka thënë Escobar në një intervistë për Zërrin e Amerikës.

Marrëveshjen e javës së kaluar për targat e makinave, Escobar e ka quajtur të rëndësishme për uljen e tensioneve.

“Ka qenë gjithmonë qëndrimi ynë që në vend që të merremi me këto çështje individuale që krijojnë tension të menjëhershëm, që të gjitha duhet të përqendrohen tek dialogu i lehtësuar nga BE-ja”, tha ai.

Ai ka thënë se SHBA po luan rol aktiv në dialogun mes dy shteteve.

“Ky dialog i lehtësuar nga BE-ja ka një përfshirje shumë të fortë të palës amerikane. Pra, ne punojmë shumë ngushtë me partnerët tanë evropianë në krijimin e zgjidhjeve që shpresojmë se do të funksionojnë për të dyja palët, që do të punojnë në një mënyrë evropiane që do të integrojë të dyja palët, që do të krijojë mundësi që ata të ecin përpara në rrugën e tyre të integrimit evropian dhe për të krijuar mundësi ekonomike edhe për rajonin”, tha ai.

Ai, gjithashtu, ka folur edhe për përkushtimin e Uashingtonit ndaj Kosovës.

“Përkushtimi ynë për Kosovën, për sovranitetin e saj, pavarësinë e saj, integritetin territorial dhe sigurinë është i fortë. Dhe nuk ka të bëjë me një person dhe një parti. Partneriteti është me njerëzit e vendit dhe ne nuk do t’i braktisim ata. Pra, nëse kemi dallime taktike në qasjen se si ta bëjmë vendin të ecë përpara në këtë rrugë transatlantike, njerëzit duhet t’i shohin ato si dallime taktike dhe jo një ndryshim në qëndrimin amerikan ndaj vendit”, tha ai.

Për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe, Escobar ka thënë se marrëveshja për të duhet të zbatohet dhe se të dyja palët duhet të mendojnë për banorët e Veriut dhe perspektivën e tyre.

Escobar ka shtuar se plani franko-gjerman, ofron mundësi të jashtëzakonshme për krijimin e një marrëdhënieje të qëndrueshme mes dy vendeve. /GazetaExpress