EMRAT/ Tentuan të shisnin mina me telekomandë për një grup kriminal, arrestohen dy të rinj në Vlorë - Gazeta Express
string(97) "emrat-tentuan-te-shisnin-mina-me-telekomande-per-nje-grup-kriminal-arrestohen-dy-te-rinj-ne-vlore"

Shqiperi

Gazeta Express

08/02/2023 16:07

EMRAT/ Tentuan të shisnin mina me telekomandë për një grup kriminal, arrestohen dy të rinj në Vlorë

Shqiperi

Gazeta Express

08/02/2023 16:07

Dy të rinj nga Puka kanë përfunduar në pranga nga Policia e Vlorës.

Bledar Ukshini dhe Ardit Qamluku tentuan që të shisnin disa mina me telekomandë për llogari të një grupi kriminal, në këmbim të 10 mijë eurove.

Lexo Edhe:

Policia ka sekuestruar edhe 3 mina të montuara me lëndë të dyshuar eksplozive plastike C4, të lidhura me aparat celular, për t’u komanduar në distancë.

Njoftimi i policisë:

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Narkotikëve dhe Trafiqeve të Paligjshme në DVP Vlorë, në bashkëpunim me Forcën Operacionale të DVP Vlorë dhe Komisariatin e Policisë Himarë, si rezultat i një hetimi disajavor me metoda proaktive, nën drejtimin e Prokurorisë së Vlorës, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e prodhimit, shitjes dhe trafikimit të minave me telekomandë, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Knockout”, në kuadër të të cilit u bë arrestimi në flagrancë i shtetasve:

B. U., 31 vjeç dhe A. Q., 21 vjeç, të dy lindur në Pukë dhe banues në Tiranë, për veprën penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”.

Pas lokalizimit dhe prangosjes së këtyre shtetasve, në një lokal, në lagjen “28 Nëntori”, shërbimet e Policisë, gjatë kontrollit fizik ndaj tyre, i gjetën 3 mina me telekomandë, të montuara me lëndë të dyshuar eksplozive plastike C4, të lidhura me aparat celular, për t’u komanduar në distancë.

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, do t’i shisin minat, për llogari të një grupi kriminal, kundrejt çmimit 10 000 euro.

Në bashkëpunim me Prokurorinë, po vijojnë hetimet për dokumentimin e plotë të kësaj veprimtarie kriminale dhe për vënien para përgjegjësisë ligjore të personave të tjerë të përfshirë.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme.