Ekspertët tregojnë sa shpesh duhet t'i lani pizhamet - Gazeta Express
string(51) "ekspertet-tregojne-sa-shpesh-duhet-ti-lani-pizhamet"

Shneta

Gazeta Express

07/02/2023 11:47

Ekspertët tregojnë sa shpesh duhet t’i lani pizhamet

Shneta

Gazeta Express

07/02/2023 11:47

Është një pyetje për të cilën të gjithë kemi një përgjigje, por duket se nuk mund të arrijmë në një marrëveshje të unifikuar. Me shumë mundësi, edhe ju keni një mendim. Sa shpesh duhet t’i lajmë pizhamet?

Konsiderojeni këtë

Lexo Edhe:

Para se të nxjerrim numra të ndryshëm, le të mendojmë për këtë për një sekondë. Të gjithë e dimë se duhet të lani të brendshmet (të brendshme, çorape, etj.) pas çdo veshjeje, por meqenëse pizhamat vishen vetëm në ambiente të mbyllura dhe zakonisht kur jeni të pastër (pas dushit), duket e kotë t’i lani ato pas çdo veshjeje.

Nga ana tjetër, ne gjithashtu duhet të marrim parasysh se sa të pista bëhen pizhamet, edhe nëse nuk jeni duke dalë. Vajrat natyralë të trupit, djersa, qelizat e vdekura të lëkurës, bakteret dhe produktet e kujdesit për trupin (si losion trupi) mund të grumbullohen në pizhame. Nëse vazhdoni t’i vishni ato pa i larë, mund të shkaktojë probleme me lëkurën ose acarim – dhe të fillojnë të mbajnë erë të keqe.

Çfarë thonë ekspertët?

“Nëse nuk i derdhni një meze të lehtë mesnate, djersiteni shumë ose i vishni gjatë gjithë ditës, pizhamat zakonisht mund të vishen disa netë me radhë përpara se të lahen”, thotë Jennie Varney, menaxhere e markës së Molly Maid.

Por sipas Chris Albers, drejtor marketingu në Carbona, “Meqenëse po kaloni mesatarisht shtatë deri në tetë orë në natë duke fjetur me pizhame, duhet t’i lani ato aq shpesh sa do t’i lani rrobat tuaja tradicionale të ditës”.

Melissa Maker, autore dhe themeluese e shërbimit të mirëmbajtjes së shtëpisë Clean My Space, shpjegon, “Larja e pizhameve varet nga fakti nëse i vishni ato si shtresa e vetme e gjumit, ose nëse i vishni si një shtresë gjumi me një të brendshme (si shtresë e dytë). Nëse ato janë një shtresë e vetme, duhet të trajtohen si të brendshme dhe të lahen çdo ditë. Nëse janë një shtresë e dytë, duhet të lahen çdo dy deri në tre ditë.”

Nëse ka një gjë për të cilën ekspertët bien dakord, është kjo: Nëse keni tendencë të djersiteni në gjumë, duhet të lani pizhamet më shpesh ose çdo ditë

“Kur të vendosni sa shpesh t’i lani pizhamet tuaja, merrni parasysh sa afër kanë qenë ato në kontakt me lëkurën tuaj dhe sa keni djersitur gjatë kohës që i vishni ato”, thotë Gëen Ëhiting, bashkëthemeluese e The Laundress. “Nëse vishni pizhame në shtrat dhe i ndërroni ato në mëngjes, ndoshta mund të largoheni me disa veshje përpara se vajrat natyralë të trupit, djersa dhe bakteret të fillojnë të grumbullohen në pëlhurë, të gjitha këto mund të çojnë në Vlen gjithashtu të përmendet se nëse i mbani ato gjatë gjithë ditës…do të dëshironi t’i lani ato pas çdo veshjeje”, shkruan Real Simple, transmeton Klankosova.tv.

Zgjatja e jetës së pizhameve

Nëse nuk dëshironi t’i futni rrobat shumë shpesh në lavanderi, ka mënyra se si mund të rrisni jetëgjatësinë e pizhamave përpara se të ketë nevojë për larje. “Dushi gjatë natës, para se të vishni pizhame (në vend të mëngjesit) mund të ndihmojë në rritjen e shpeshtësisë së veshjes në dy deri në tre herë përpara se të keni nevojë për t’i larë ato”, thotë Lindsey Boyd, bashkëthemelues i The Laundress.

Nëse doni të jeni të sigurt dhe higjienikë, dëgjoni udhëzimet e ekspertëve – afërsisht dy deri në tre ditë përpara se të lani pizhame dhe dush gjatë natës për të zgjatur ciklin e larjes së tyre. Por në fund të fundit, përdorni sensin tuaj të përbashkët. Nëse ka erë qesharake ose ka njolla misterioze, ndoshta është koha për t’i larë ato pizhame.