Ekspertët në Britani japin alarmin: Bandat shqiptare po përdorin sallonet e berberëve për aktivitete kriminale - Gazeta Express
string(109) "ekspertet-ne-britani-japin-alarmin-bandat-shqiptare-po-perdorin-sallonet-e-berbereve-per-aktivitete-kriminale"

Ekspertët në Britani japin alarmin: Bandat shqiptare po përdorin sallonet e berberëve për aktivitete kriminale

Lajme

Gazeta Express

19/03/2023 14:30

Bandat kriminale shqiptare janë rikthyer në vëmendjen e mediave britanike. Së fundmi, ‘Daily Mail’ i ka kushtuar një artikull taktikave të reja, që bandat shqiptare po përdorin për veprimtaritë e tyre kriminale.

Sipas mediave britanike, nga burime të brendshme të sigurisë, bandat po përdorin disa biznese për të fshehur të ardhurat e krimit dhe se shumë prej tyre mund të jenë një bazë për trafikun e qenieve njerëzore dhe punën e skllevërve.

Lexo Edhe:

Një ndër bizneset që po përdoret së fundmi janë berberitë. Shpërthimi i dyqaneve të berberëve në Londër dhe qytete të tjera të mëdha në Mbretërinë e Bashkuar ka bërë që ekspertët të bëjnë thirrje për një hetim.

Disa po drejtohen nga bandat shqiptare dhe kurde të dyshuara se fitojnë para duke kontrabanduar dhjetëra mijëra emigrantë nga Calais në Dover me kamionë dhe varka të vogla përtej Kanalit.

Ish-oficeri i Policisë Metropolitane Ali Hassan Ali tha se përgjatë rrugëve është parë një bum në hapjen e berberëve që nga pandemia.

“Shumë nga këto dyqane kanë mijëra paund pajisje, por nuk kanë klientë. Ndërsa në disa raste dyqanet do të përfshihen në biznes të ligjshëm, nga përvoja ime, ka arsye të forta për të besuar se një numër i madh, veçanërisht ato në pronësi të shqiptarëve, turqve dhe kurdëve, kanë lidhje me krimin e organizuar. Kjo mund të jetë kontrabandë me njerëz dhe në disa raste drogë”, ka thënë ai.

Sipas tij, rritja e papritur e dyqaneve të berberëve është vërtet shqetësuese sepse ato po luajnë një rol në financimin e trafikimit të qenieve njerëzore dhe në mjerimin që shkakton.

Të dhënat e fundit të përpiluara nga Federata Kombëtare e Flokëve dhe Bukurisë tregojnë se midis 2014 dhe 2019 ka pasur një rritje prej 64 për qind të numrit të dyqaneve të berberëve në Mbretërinë e Bashkuar, nga 7,958 në 13,046.

Në të njëjtën kohë, sallonet më të larta të flokëve panë një rritje prej 21 përqind, nga 13,694 në 2014 në 16,559 në 2019.

NCA paralajmëroi kohët e fundit se sasia e parave kriminale që largohen nga MB është rritur ‘në mënyrë eksponenciale’ gjatë katër viteve të fundit, e nxitur nga bandat shqiptare të drogës që dërgojnë para në shtëpi.

Sindikatat e krimit të organizuar nga shteti ballkanik pothuajse kanë marrë nën kontroll tregun e kokainës në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa bandat turke kanë dominuar tradicionalisht furnizimin me heroinë.