Ekspertët: Mos larja e dhëmbëve në darkë mund të rrisë shansin për një sulm në zemër - Gazeta Express
string(83) "ekspertet-mos-larja-e-dhembeve-ne-darke-mund-te-rrise-shansin-per-nje-sulm-ne-zemer"

Ekspertët: Mos larja e dhëmbëve në darkë mund të rrisë shansin për një sulm në zemër

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

14/07/2023 19:54

Rekomandohet që të pastrojmë dhëmbët dy herë në ditë, në mëngjes menjëherë pas zgjimit dhe në mbrëmje pak para gjumit.

Por çfarë do të ndodhë nëse nuk i lani dhëmbët dy herë në ditë?

Lexo Edhe:

Në një studim të botuar në revistën Nature, është zbuluar se pacientët e shtruar në spital që nuk i lanë dhëmbët dy herë në ditë ose fare, kishin një shkallë më të lartë të vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare sesa ata që lanë dhëmbët dy herë në ditë.

Larja e rrallë dhe rreziku i sulmit në zemër

Një atak në zemër ndodh kur një shtresë yndyre që mbulon muret e arterieve të zemrës “shqitet”. Në kushtet kur trupi ka një “gjendje inflamatore” (d.m.th. ka një infeksion kronik ose shqetësim të ngjashëm në trup), ka një mundësi të shtuar që këto jastëkë dhjamor (të quajtura “pllakëza”) të këputen.

Pasi këto pllaka në arteriet e zemrës çahen, yndyra ngjitëse del në zgavrën e enëve të gjakut. Kjo tërheq trombocitet dhe stimulon koagulimin e gjakut. Kjo shkakton bllokimin e arteries, ndalon rrjedhën përpara në arterie dhe zona e zemrës e furnizuar nga ajo arterie fillon të vdesë. Në gjuhën mjekësore, ne e quajmë këtë një “sulm në zemër”.

Shëndeti i dobët i dhëmbëve që vjen nga larja e rrallë e dhëmbëve mund të shkaktojë prishje dhe humbje të dhëmbëve. Kjo dëmton marrjen e ushqimit dhe shkakton vdekjen.

Larja e rrallë me furçë mund të prishë ekuilibrin e florës bakteriale të mirë dhe të keqe në zorrë. Kjo mund të shkaktojë inflamacion dhe përshpejtim të aterosklerozës dhe sulmit në zemër.

Së fundi, infeksionet dhe inflamacionet kronike periodontale (mishrat dhe dhëmbët) mund të shkaktojnë një “gjendje inflamatore sistematike” kronike në trup. Ky lloj inflamacioni që digjet mund të çojë në këputje të pllakave të ngarkuara me kolesterol dhe të shkaktojë sulme në zemër.

Me pak fjalë, ndryshimi në ekuilibrin e baktereve të zorrëve dhe stimulimi i një “inflamacioni kronik” të trupit duket se janë shkaqet kryesore se pse ekziston një rrezik në rritje i vdekjeve kardiake te pacientët që nuk lajnë thumba në ditë.

Këshilla për higjienën orale për të parandaluar sulmet në zemër

-Lajini dhëmbët të paktën dy herë në ditë (mundësisht më shumë). Ideali është mëngjesi, nata dhe pas çdo vakti të madh.

-Kontrolloni dhe pastroni dhëmbët tuaj të paktën një herë në vit tek një dentist.

-Përdorni furça dhëmbësh elektrike të cilat bëjnë një punë më të plotë për pastrimin e dhëmbëve tuaj.

-Përdorni fillin të paktën një herë në ditë.

Kushtojini rëndësi të madhe higjienës suaj orale. Në fund të fundit, duhet të keni dëgjuar thënien popullore: Buzëqeshja juaj është dritarja e zemrës suaj!