Efektet pozitive të kajsive në shëndetin tonë - Gazeta Express
string(45) "efektet-pozitive-te-kajsive-ne-shendetin-tone"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

14/07/2023 19:36

Efektet pozitive të kajsive në shëndetin tonë

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

14/07/2023 19:36

Kajsia thuhet se ka prejardhjen nga Armenia.

Eksploruesit spanjoll ishin të parët ata të cilët futën në Amerikë frutat mesdhetar.

Lexo Edhe:

Vende si Turqia, Italia, Rusia, Spanja, Greqia, SHBA dhe Franca konsiderohen të jenë prodhuesit kryesorë të kajsive në botë.

Kajsitë janë të mbushura me vitamina A, e cila njihet edhe si renitol.

Kështu kjo ndihmon në sistemin imunitar dhe po ashtu në lëkurën tuaj pasi atë nuk e lë plaket.

Kajsia përmban fibra shumë dhe kjo e bënë atë që të ju ndihmojë juve shumë për zemër.

Shumë njerëz në botë atë e përdorin edhe për dieta të ndryshme.