Efektet anësore serioze të ananasit që duhet të dini - Gazeta Express
string(52) "efektet-anesore-serioze-te-ananasit-qe-duhet-te-dini"

Efektet anësore serioze të ananasit që duhet të dini

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

20/11/2023 20:04

Ananasi ka veti ‘zbutëse të mishit’, të cilat mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

Ananasi gjithashtu mund të shkaktojë alergji latexi në disa. Kryesisht këto reagime do të zgjidheshin vetë brenda pak orësh. Por nëse jo, atëherë duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.

Lexo Edhe:

Cili është një nga efektet anësore serioze që mund të shkaktojë marrja e tepërt e ananasit? Konsumimi i tepërt i ananasit mund të rrisë nivelet e sheqerit në gjak tek individët e ndjeshëm. Kjo padyshim që paraqet komplikime. Ananasi është një nga ato fruta që përmbajnë sheqerna glukozë dhe saharozë. Dhe për shkak të kësaj, ato mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak në trupin tonë. Shumica e frutave përmbajnë karbohidrate dhe këto gjithashtu mund të rrisin nivelet e sheqerit në gjak. ½ filxhan ananasi ka 15 gram karbohidrate.

Simptomat?

Dhimbje koke, etje e shtuar dhe urinim i shpeshtë. Bromelaina është një enzimë që gjendet në lëngun dhe kërcellin e ananasit. Kjo enzimë është zbuluar se shkakton reaksione në trupin tonë. Megjithatë, ndërsa bromelaina natyrale nuk duket të jetë toksike, marrja e saj si një shtesë mund të garantojë një masë paraprake. Bromelaina ka veti antikoagulante. Mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes kur konsumohet me hollues gjaku.

Simptomat?

Të vjella, diarre, dhimbje barku, urth dhe dispepsi.