ECDC: Ka pasur 42 raste të Omicron në BE deri më sot - Gazeta Express

Lajme

Gazeta Express

30/11/2021 17:47

ECDC: Ka pasur 42 raste të Omicron në BE deri më sot

Lajme

Gazeta Express

30/11/2021 17:47

Deri më sot, në vendet e Bashkimit Evropian janë identifikuar 42 raste me sforcim koronar omicron, njoftoi Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC).

Infeksionet janë konfirmuar kryesisht tek të rinjtë dhe simptomat e tyre janë zakonisht më të buta, tha presidentja e ECDC Andrea Amon, raportoi Guardian.

Lexo Edhe:

“Për të vlerësuar nëse omicron shmang imunitetin, duhet të presim ende derisa të përfundojnë hetimet në laboratorë me mostrat e personave që janë shëruar nga omicron. Kjo pritet pas dy javësh”, shtoi Amon, raporton KP.

Ajo deklaroi se autoritetet shëndetësore të BE-së janë duke vlerësuar edhe gjashtë raste të tjera të mundshme.