E thani fytyrën me peshqir pas larjes? Pse nuk duhet ta bëni më - Gazeta Express
string(62) "e-thani-fytyren-me-peshqir-pas-larjes-pse-nuk-duhet-ta-beni-me"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/11/2022 19:16

E thani fytyrën me peshqir pas larjes? Pse nuk duhet ta bëni më

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

04/11/2022 19:16

Pothuajse të gjithë marrin instinktivisht një peshqir dhe e fshijnë fytyrën me të pas larjes.

Ekspertët kanë paralajmëruar prej kohësh se fërkimi i fytyrës me peshqir është i dëmshëm por a është përdorimi i një peshqiri për të tharë fytyrën një zgjedhje e mirë?

Lexo Edhe:

Duke e fshirë fytyrën në këtë mënyrë, do të bëni më shumë dëm sesa mirë. Ekspertët pohojnë se kjo zvogëlon efektivitetin e produkteve për kujdesin e lëkurës.

Lëkura duhet të jetë e lagur (jo plotësisht e lagur) në mënyrë që produktet që aplikoni në të, të kenë efektin maksimal.

Prandaj është mirë që të filloni të aplikoni kremra, serume dhe preparate të tjera kur lëkura është pak e lagur dhe kur nuk ka avulluar i gjithë uji nga sipërfaqja. Përveç kësaj, bakteret dhe qelizat e vdekura të lëkurës grumbullohen në peshqir dhe numri i mikroorganizmave të dëmshëm.

Kjo ndodh veçanërisht ritet peshqirin e fytyrës e mbani në banjë, ku ka lagështi dhe nxehtësi më të madhe, gjë që favorizon riprodhimin e baktereve.Kjo është arsyeja pse është një alternativë më e mirë për të tharë fytyrën tuaj me peceta. /abcnews.al