E keni tepruar me ushqime gjatë festave – disa këshilla si të këndelleni - Gazeta Express
string(70) "e-keni-tepruar-me-ushqime-gjate-festave-disa-keshilla-si-te-kendelleni"

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/01/2023 18:49

E keni tepruar me ushqime gjatë festave – disa këshilla si të këndelleni

Ushqimi/Dieta

Gazeta Express

02/01/2023 18:49

Ushqimet e shijshme dhe aromatike, ëmbëlsirat më të bukura se njëra-tjetra dhe një atmosferë e mirë në tryezën e festave për disa do të rezultojnë me teprime në ngrënie dhe probleme

Është e vështirë t’u rezistosh sfidave të shumta në tavolinë, nëse nuk ke një karakter shumë i fortë, kështu që shumica do ta mbajnë në mend festën deri në fund të ditës.

Lexo Edhe:

Por me truke të zgjuara mund të largoni shpejt shqetësimin e shkaktuar nga ngrënia e tepërt. Prandaj, ËebMD sjell këshilla të ekspertëve se si ta minimizoni dëmin, por çfarë hapash duhet të ndërmerrni për të parandaluar ngrënien e tepërt.

Relaksohuni

Një vakt shumë i madh nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj. Përveç kësaj, ndjenja e tepërt e fajit për zakonet tuaja të të ngrënit mund t’ju bëjë të privoni veten nga ushqimet tuaja të preferuara, duke ju lënë të ndiheni keq dhe të pakënaqur. Në vend të kësaj, vendosni se çfarë do të bëni ndryshe në të ardhmen për të parandaluar ngrënien e tepërt, veçanërisht në ditët në vijim.

Bëni një shëtitje

Një shëtitje e lehtë do të ndihmojë në stimulimin e tretjes dhe balancimin e niveleve të sheqerit në gjak.

Nëse nuk ju pëlqen vërtet të ecni, bëni një xhiro të qetë me biçikletë, por mos e teproni në mënyrë që qarkullimi të mos fokusohet në këmbët tuaja në vend të stomakut.

Për të shmangur shqetësimet dhe fryrjet për shkak të ngrënies së tepërt, mos pini sasi të mëdha uji. Mjafton të pini një gotë ujë pas një vakti të madh.

Kjo mund të ndihmojë trupin të heqë qafe kripën e tepërt nga ushqimi dhe gjithashtu ndihmon në parandalimin e kapsllëkut. Vazhdoni të pini ujë gjatë gjithë pjesës tjetër të ditës për të qëndruar të hidratuar.

Mos flini

Nëse keni ngrënë, harroni të bëni një sy gjumë pas ushqimit. Duke u shtrirë, humbisni mundësinë për të përdorur disa nga kaloritë që sapo keni ngrënë, të cilat mund t’i kishit djegur duke larë enët ose duke bërë një shëtitje.

Gjithashtu, kur shtriheni me stomakun plot, ushqimi mund të kthehet në traktin tretës. Kjo mund të ngadalësojë tretjen dhe të përkeqësojë zbaticën e acidit.

Pijet e gazuara nuk janë ide e mirë

Nëse tashmë e keni tepruar, pijet e gazuara nuk janë një ide e mirë dhe nuk do të ndihmojnë në lehtësimin e ndjenjës së rëndimit në stomak. Kur i pini, ju gëlltisni gaz që mbush sistemin tretës.

Kjo do t’ju bëjë të ndiheni edhe më të fryrë. Ju mund të nxirrni një pjesë të gazit duke gromësirë, dhe pjesa tjetër lëviz nëpër sistemin tretës derisa ta nxirrni atë si gaz.

Hiqeni ushqimin e mbetur

Nëse ju ka mbetur një sasi e madhe ushqimi pas një vakti, mund të mendoni se në të vërtetë nuk keni ngrënë shumë dhe kjo mund t’ju shtyjë të hani më shumë. Kjo konfirmohet nga disa kërkime shkencore.

Pasi të jetë ulur ushqimi i tepërt në stomak, djersini mirë. Vraponi, ngrini pesha, luani basketboll. Është mirë të prisni të paktën tre deri në katër orë pas një vakti të bollshëm.

Kjo do të djegë disa nga kaloritë shtesë dhe mund të ndihmojë në përshpejtimin e metabolizmit dhe parandalimin e kapsllëkut. Ushtrimet e rregullta duket se ndihmojnë në kontrollin e humorit dhe urisë, kështu që ju keni më pak gjasa të hani përsëri së shpejti.

Planifikoni vaktin tuaj të ardhshëm

Mirë, keni arritur të hani copën tuaj të tretë të tortës gjatë drekës sot. Lëreni pas dhe përgatituni që të mos e teproni nesër dhe më vonë. Zgjidhni receta me pak kalori dhe planifikoni vaktet për javën.

Hani me vëmendje

Mundohuni ta mendoni të ngrënit si një formë meditimi. Kushtojini vëmendje shijes, ndjesisë dhe ngjyrës së ushqimit tuaj. Mendoni për vaktin.

Si u përgatit ky vakt? Mundohuni të merrni kafshata të vogla dhe të përtypni mirë. Ndaloni herë pas here dhe pyesni veten nëse ndiheni të ngopur. Kjo mund t’ju ndihmojë të hani më pak dhe të ndiheni më të kënaqur.

Hani ngadalë

Mund të duhen rreth 20 minuta që stomaku juaj t’i tregojë trurit se është plot. Nëse tashmë keni ngrënë shumë në 10 minutat e para, nuk i keni dhënë trurit tuaj një shans për ta kuptuar atë.

Vakti familjar

Gjysmë ore më vonë do të ndiheni patjetër në siklet nga ushqimi i tepërt. Ngadalësoni shpejtësinë dhe mund të zbuloni se jo vetëm po konsumoni më pak kalori, por gjithashtu ndiheni më të kënaqur.

Zgjedhje të shëndetshme

Ju mund të hani më shumë ushqim të shëndetshme me më pak kalori duke i zëvendësuar ushqimet si mishi i yndyrshëm, buka e bardhë dhe patate të skuqura. Mendoni për perimet si brokoli, kungulli i njomë, shpargu dhe marulja.

Drithërat integrale janë më të mira se orizi i bardhë ose makaronat sepse kanë më shumë proteina dhe fibra. Kjo do t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur më gjatë, kështu që do të hani më pak.

Kur të kërkoni ndihmë

Nëse shpesh hani në atë mënyrë që të ngopeni me ushqim në çdo vakt ose hani derisa të ndiheni të sëmurë, mund të keni një çrregullim të të ngrënit. Ndoshta e fshihni këtë problem nga të tjerët dhe ndiheni të turpëruar pas ngrënies së tepërt dhe ju duket se nuk mund ta ndaloni këtë zakon edhe nëse dëshironi.

Me kalimin e kohës, kjo mund të ndikojë seriozisht në pamjen e trupit, si dhe në shëndetin mendor. Trajtimi mund të ndihmojë, ndaj bisedoni me mjekun tuaj të familjes për këtë.