“Dubai” i ri, Zimbabve po planifikon një qytet të ri vetëm për miliarderët - Gazeta Express
string(71) "dubai-i-ri-zimbabve-po-planifikon-nje-qytet-te-ri-vetem-per-miliarderet"

Fun

Gazeta Express

06/02/2023 22:11

“Dubai” i ri, Zimbabve po planifikon një qytet të ri vetëm për miliarderët

Fun

Gazeta Express

06/02/2023 22:11

Liderët politikë të Zimbabvesë duket se kanë gati një “ilaç” për kryeqytetin e shkatërruar të vendit, Harare.

Ky qytet i veçantë është veçanërisht i varfër dhe i mbipopulluar me më shumë se 1.6 milionë banorë që jetojnë atje përgjithmonë.

Lexo Edhe:

Kështu, për t’i dhënë një “jetë” të re Zimbabvesë, në malin Hampden, 17 kilometra larg kryeqytetit, po planifikohet një superstrukturë me një investim prej 60 miliardë dollarësh.

Në fakt, autoritetet e vendit duan të ndërtojnë atje një “Dubai” të ri, duke zhvendosur parlamentin kombëtar, selinë e bankës qendrore, gjykatat eprore dhe supreme, bursën, pallatin presidencial dhe 250 vila luksoze në malin Hampden.

Shaji Ul Mulk është një miliarder indian që mbështet projektin dhe ka investuar tashmë 500 milionë dollarë në të. Në fakt, të paktën 30 nga 250 vilat luksoze që do të ndërtohen në fazën e parë të projektit janë blerë tashmë nga miliarderë, të cilët planifikojnë të vendosen aty pasi të përfundojë projekti. Çmimi i tyre është rreth 500 milionë dollarë secila.

Sipas faqes zyrtare të qeverisë së Zimbabvesë, qyteti kibernetik që po përgatitet do të mbulojë një sipërfaqe prej 2.5 milionë metrash katrorë dhe do të strehojë një nga kullat më të larta në Afrikë.

Në të njëjtën kohë në kryeqytetin Harare, situata është shumë e vështirë. Mbeturinat mblidhen rrallë, energjia elektrike është e pakët dhe shumë lagje nuk kanë furnizim të mirë me ujë prej vitesh. Gjithashtu, sipas Bloomberg, vlera e monedhës së Zimbabvesë ka rënë, normat e interesit janë më të lartat në botë dhe inflacioni vjetor është 244%.

Megjithë problemet e Zimbabvesë, qyteti Zim Kibernetik që po ndërtohet në malin Hampden ka tërhequr vëmendjen e Kinës, e cila ka marrë përsipër të ndërtojë pa pagesë godinën e re të parlamentit, duke ia dhuruar vendit. Natyrisht, ne nuk e dimë se cilat janë synimet e tij për të ardhmen./abcnews.al