Dua vazhdon të bëjë histori në Spotify - Gazeta Express
string(38) "dua-vazhdon-te-beje-histori-ne-spotify"

Dua vazhdon të bëjë histori në Spotify

Yjet

Gazeta Express

08/03/2024 20:52

Dua Lipa ka skalitur emrin e saj në historinë e muzikës si artistja e parë femër që ka katër këngë, që kanë kaluar 2 miliardë transmetime në Spotify.

Suksesi i sensacionit të pop-it vjen pasi kënga e saj hit “Levitating” i bashkohet elitës “2 billion club” në platformën e njohur të transmetimit.

Lexo Edhe:

Me hitet kryesore si “Don’t Start Now”, “One Kiss”, “New Rules” dhe tani “Levitating” me DaBaby, Dua Lipa forcon pozicionin e saj si një forcë dominuese në industrinë e muzikës botërore. Secila prej këtyre këngëve ka grumbulluar një numër mbresëlënës transmetimesh, me “Don’t Start Now” që kryeson me mbi 2.5 miliardë transmetime.

Që nga dhjetori i vitit 2023, Billie Eilish dhe Olivia Rodrigo iu bashkuan Dua Lipës me këngë që tejkalojnë 2 miliardë transmetime në Spotify. Megjithatë, që nga marsi i vitit 2024, Dua Lipa qëndron e vetme si artistja e vetme femër me katër këngë që kanë arritur këtë sukses të jashtëzakonshëm.

Përveç arritjes së saj historike në Spotify, Dua Lipa ka bërë bujë në vitin 2024 me këngët e saj të fundit. Ajo filloi sezonin e Grammy me “Training Season”, e ndjekur nga publikimi i këngës së saj “Houdini” në nëntor të vitit të kaluar. “Dance the Night” e saj nga filmi “Barbie” fitoi dy nominime Grammy, duke e forcuar më tej statusin e saj si një fuqi në industrinë e muzikës.