Drejt rënies? Elon Musk shet 4 miliardë dollarë aksione të Teslës - Gazeta Express
string(64) "drejt-renies-elon-musk-shet-4-miliarde-dollare-aksione-te-tesles"

Drejt rënies? Elon Musk shet 4 miliardë dollarë aksione të Teslës

AutoTech

Gazeta Express

09/11/2022 9:07

Shefi i Teslas, Elon Musk ka shitur 19.5 milionë aksione të tjera të prodhuesit të makinave elektrike me vlerë 3.95 miliardë dollarë.

Lajmi vjen më pak se dy javë pasi njeriu më i pasur në botë përfundoi blerjen e Twitter-it prej 44 miliardë dollarësh.

Lexo Edhe:

Çmimi i aksionit të Teslas ka rënë me më shumë se 50% që nga fillimi i këtij viti.

Tesla po tërheq pak më shumë se 40,000 automjete të saj në SHBA për shkak të një problemi të mundshëm me drejtimin e tyre.

Arsyeja e shitjeve të fundit, të cilat u zhvilluan javën e fundit, nuk është bërë ende e ditur.

Shitja e fundit e sjell vlerën totale të aksioneve të Tesla-s të shitura nga Musk në pothuajse 20 miliardë dollarë që kur ai njoftoi në fillim të këtij viti se kishte blerë aksionet në Twitter.

Ai shiti 8.5 miliardë dollarë aksione të Teslas në prill të këtij viti dhe rreth 7 miliardë dollarë të tjera në gusht./A2CNN