Drashkoviç: Serbia duhet të distancohet nga Putini, përndryshe do të jetë Siria e Ballkanit - Gazeta Express
string(90) "drashkovic-serbia-0duhet-te-distancohet-nga-putini-perndryshe-do-te-jete-siria-e-ballkanit"

Drashkoviç: Serbia duhet të distancohet nga Putini, përndryshe do të jetë Siria e Ballkanit

Lajme

Gazeta Express

07/06/2022 22:20

Presidenti i Lëvizjes për Ripërtëritjen Serbe (SPO) dhe ish-kreu i diplomacisë së RFJ-së, Vuk Drashkoviç, i tha N1 se Serbia duhet të distancohet nga Rusia dhe Putini, ose, siç tha ai, të bëhet “Venezuela ballkanike” ose “Siria ballkanike”.

“Ne duhet të shkojmë në anën e qytetëruar të botës dhe një ditë Rusia do të kthehet, kur e keqja të ketë mbaruar, kur njerëz të rinj të udhëheqin Rusinë dhe ajo do të kthehet në anën e qytetëruar të botës”, theksoi Drashkoviç. Ai gjithashtu thotë se në Ukrainë po bëhet një luftë dhe se nuk është e vërtetë se bëhet fjalë për një “operacion special ushtarak”. “Atëherë libri i Tolstoit duhet të quhet “Operacioni i Madh Special dhe Paqja”, tha ai.

Lexo Edhe:

Cila është paralelja mes Kosovës dhe Ukrainës? Pse dashuria për Rusinë është kaq e fortë në Serbi dhe a jemi gjithnjë e më larg Bashkimit Evropian? Cili është interesi i Rusisë për të mbajtur një ndikim të fortë në Ballkan? A ka Serbia mundësinë por edhe forcën për të bërë një kthesë historike në politikën e jashtme?

“Është një fakt alarmant që 80 për qind e qytetarëve serbë janë kundër çdo sanksioni kundër regjimit të Kremlinit. “Këta janë njerëz që mbështesin agresionin e Putinit kundër Ukrainës, duke e mbështjellë atë me vëllazëri historike dhe besnikëri ndaj popullit rus,” tha Draskovic në emisionin 360 gradë.

Dhe shton – nuk është e vështirë të shpjegohen arsyet e një qëndrimi të tillë të qytetarëve tanë.

“Putini shpalli agresionin kundër Ukrainës me fjalët – se Ukraina është një gabim historik, një shtet i rremë që nuk duhet të ekzistojë. “Kosova është një shtet i rremë, se Mali i Zi është një gabim historik. Këta njerëz nuk janë për evropianizimin e Ballkanit Ata janë për Putinizimin e Ballkanit”, theksoi Drashkoviç.

I pyetur pse Ballkani është kaq interesant për fuqitë e mëdha, si në lindje ashtu edhe në perëndim, Drashkoviç tha se ai po fliste për një “qasje civilizuese”.

“Perëndimi nuk është sigurisht ai që do që ne të urrejmë njëri-tjetrin këtu, të vrasim njëri-tjetrin përsëri, Perëndimi dëshiron që ne t’i bashkohemi atij rrethi civilizues të njerëzve në Evropë. Rusia dëshiron të kundërtën. Rusia e Vladimir Putinit, jo ajo nga 2000, por ky tani “Është në interesin e tij që vazhdimisht të nxisë konflikte dhe urrejtje në Ballkan, të presë një moment të favorshëm për një aksident këtu, në mënyrë që Rusia të ankorohet këtu, veçanërisht me popullin serb”, tha ai. .

Sipas tij, ajo “Putinofili” u bë agresive “pas 16 tetorit 2014, kur Putini vizitoi Beogradin dhe kur Tomislav Nikolic e puthi nëntë herë dhe organizoi një paradë ushtarake për të”.

Megjithatë, argumenti më i zakonshëm për t’iu bashkuar Rusisë është se vendi mbron Kosovën dhe është kundër pavarësisë së Kosovës.

“Njerëzit në Serbi janë viktima të këtyre të pavërtetave themelore që propaganda i ka prodhuar në mite thuajse kulte kombëtare. Fakti që Rusia mbron Kosovën është i pavërtetë, në Kosovë nuk ka asgjë serbe,” tha Drashkoviç.

Sipas Rezolutës 1244, bisedimet për statusin e Kosovës janë mbajtur në Vjenë në vitin 2006, tha ai.

“Unë isha ministër i Punëve të Jashtme, Serbia përfaqësohej nga Boris Tadiq dhe Vojislav Koshtunica. Ndërmjetësi ishte i dërguari special Martti Ahtisaari. Ai duhej t’i përmbahej katër parimeve në Vjenë me mbështetjen e Rusisë: së pari – mos kthimi i Serbisë në Kosovë, nuk ka kthim në gjendjen para miratimit të Rezolutës 1244, e dyta – nuk ka ndarje të Kosovës, e treta – nuk ka bashkim të Kosovës me Shqipërinë dhe e katërta – shqiptarët duhet t’i garantojnë të drejtat maksimale popullit serb dhe mbrojnë trashëgiminë kulturore serbe”, shpjegoi ai.

Ai thotë se Rusia ka votuar për të katër parimet, por në momentin kur është dashur të miratohet propozimi i Ahtisaarit, Rusia, ka thënë Drashkoviç, “kërkoi pazare për të përfituar”.

Ata thanë – ne i mbështesim të gjithë, me kusht që t’i jepet i njëjti status Abkhazisë, Osetisë dhe Transnistrisë. Në vërejtjen se rusët votuan si në Grupin e Kontaktit ashtu edhe në KS, ata u përgjigjën – ishte interesi ynë atëherë, tani kjo. nuk ishte në ndeshje”, tha Drashkoviç.

Sipas tij, precedenti i Kosovës nuk është precedent.

“Putini e di se ai po përdor diçka që nuk është e krahasueshme, por ai supozon se disa njerëz dhe shtetarë i japin atij një alibi dhe justifikim për këtë agresion të tmerrshëm. Unë mund të supozoj se si do të sillet – ai do të vazhdojë të ‘mbrojë’ Kosovën duke ” për të vënë veton ndaj anëtarësimit të Kosovës në OKB, “derisa ta njohësh pavarësinë e Donbasit, kur ta pranosh, ne do ta pranojmë statusin e Kosovës në OKB”, tha Drashkovic.