Donald Trump shpallet fajtor për mashtrim financiar - Gazeta Express
string(51) "donald-trump-shpallet-fajtor-per-mashtrim-financiar"

Donald Trump shpallet fajtor për mashtrim financiar

Lajme

Gazeta Express

27/09/2023 9:58

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka mashtruar për vite të tëra duke e ndërtuar perandorinë e vet të pasurisë së patundshme e cila e bëri atë të famshëm dhe e çoi në Shtëpinë e Bardhë, sipas vendimit të një gjykatësi amerikan më 26 shtator.

Gjykatësi Arthur Engoron – në verdiktin e tij për padinë civile ndaj Trumpit e cila u ngrit nga prokurorja e Nju Jorkut Letitia James – gjeti se Trumpi dhe kompania e tij i kishin mashtruar bankat, siguruesit dhe të tjerët duke i mbivlerësuar shumë asetet e tij dhe duke rritur tej mase vlerën e pasurisë së tij në dokumente të përdorura për të arritur marrëveshje dhe për të marrë hua.

Lexo Edhe:

Engoron urdhëroi që Trumpit t’i hiqen licencat e disa prej bizneseve të tij si ndëshkim, duke ia bërë atij të vështirë apo të pamundur të bëjë biznes në Nju Jork. Ai tha se një vazhdues i pavarur do të vazhdojë t’i mbikëqyrë aktivitetet e Organizatës së Trumpit.

Trumpit do t’i hiqet autoriteti për të marrë vendime strategjike dhe financiare në disa prej pronave kryesore në Nju Jork, nëse ankesa e tij ndaj këtij vendimi nuk është e suksesshme.

Në një sërë deklaratash, Trumpi u ankua ashpër ndaj vendimit, duke e quajtur atë “joamerikan” dhe pjesë të një komploti të vazhdueshëm për ta dëmtuar fushatën e tij për t’u kthyer në Shtëpinë e Bardhë.

“Të drejtat e mia civile janë shkelur, dhe Gjykata e Apelit, qoftë ajo federale po shtetërore, duhet ta shfuqizojë këtë vendim të tmerrshëm”, shkroi ai në rrjetin e vet social, Truth Social.

Ai nguli këmbë se kompania e tij ka “bërë punë të shkëlqyer për shtetin e Nju Jorkut” dhe se ka bërë biznes “në mënyrë të përsosur”, duke e quajtur vendimin “një ditë shumë pikëlluese për sistemin e drejtësisë në shtetin e Nju Jorkut”.

Avokati i Trumpit, Christopher Kise, tha se do të ankohet ndaj vendimit, të cilin e quajti “aspak në përputhje me faktet dhe ligjin”.

Përtej mburrjeve për pasurinë e tij, Trumpi bashkë me kompaninë dhe ekzekutivët e vet gënjyen vazhdimisht për pasurinë në deklaratat vjetore financiare, duke siguruar shpërblime si, hua të favorshme dhe sigurime të lira, tha Engoron në vendimin e tij.

Këto taktika e kaluan kufirin dhe e shkelën ligjin, tha gjykatësi.

Prokurorët e Manhatan kishin shikuar mundësinë të ngrinin aktakuzë penale për veprat e njëjta, por dështuan ta bëjnë, duke e lënë Jamesin ta padisë Trumpin dhe të kërkojë ndëshkime të cilat do t’ia pamundësonin atij dhe familjes së tij bërjen biznes.

“Sot, një gjykatës mori vendim në favorin tonë dhe gjeti se Trumpi dhe Organizata Trump mashtruan financiarisht për vite”, tha prokurorja James.

Avokatët e Trumpit i kishin kërkuar gjykatësit ta hidhte poshtë padinë, duke argumentuar se nuk kishte prova se publiku ishte penguar nga veprimet e Trumpit.

James, një demokrate, e paditi Trumpin dhe Organizatën Trump para një viti, duke i akuzuar se i kishin fryrë rregullisht vlerat e aseteve, si rrokaqiejve, fushave të golfit dhe pronën e tij Mar-a-Lago në Florida.

Engoron gjeti se Trumpi vazhdimisht e mbivlerësoi Mar-a-Lagon, duke e fryrë vlerën e saj në një deklaratë financiare për hiç më pak se 2.300%. Trump kishte gënjyer edhe për madhësinë e apartamentit të tij në Manhatan. Ai kishte pretenduar se ndërtesa e tij trekatëshe Trump Tower ishte gati tri herë më e madhe se madhësia e vërtetë e saj, duke vlerësuar atë 327 milionë dollarë.

“Një mospërputhje e kësaj madhësie nga një zhvillues i pasurisë së patundshme, i cili e ka rritur hapësirën e vet të jetesës për dekada, mund vetëm të cilësohet mashtrim”, tha Engoron.

Padia e Jamesit është vetëm njëra nga kokëçarjet ligjore për Trumpin, liderin e garës së republikanëve për kandidatin për president të Shteteve të Bashkuara në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Ndaj Trumpit janë ngritur katër aktakuza në gjashtë muajt e fundit, në të cilat akuzohet në Xhorxhia dhe Uashington se u përpoq ta zhbënte humbjen në zgjedhjet e vitit 2020. Në Florida për mbajtjen e jashtëligjshme të dokumenteve të klasifikuara dhe në Manhatan për falsifikimin e regjistrave biznesore./REL