DokuFest po ofron... - Gazeta Express
string(17) "dokufest-po-ofron"

Arte

Gazeta Express

26/07/2022 15:49

DokuFest po ofron…

Arte

Gazeta Express

26/07/2022 15:49

Edicioni i 21-të i DokuFest është në derë. Prej datës 5 deri më 13 gusht, Prizreni do të jetë qendra e ngjarjeve kulturore në vend. Tema e këtij edicioni në ‘DokuFest’ është “Si të mbijetojmë…?” (How to Survive), dhe vjen për herë të parë në formë pyetjeje, si t’i mbijetojmë të nxehtit?, dhunës?, luftërave? Etj.

Përmes bisedave të vazhdueshme, debateve më të ftuar, studiuesve, eksperteve, festivali do të tentoj t’i jap përgjigje shumë pyetjeve ekzistenciale. Një numër i madh i filmave kanë temë trajtimi të mbijetuarit, qoftë në mënyrë direkte ose indirekte.

Lexo Edhe:

Çka kemi të ditur deri sot për programin e DokuFest?

PROGRAME TË VEÇANTA

DALLIMET ARTISTIKE: NËN NJË ÇATI

Përmbledhje

Fitues i Çmimit të Madh në Festivalin e Filmit Dokumentar dhe të Filmit të Shkurtër në Beograd të vitit 1978, ky është një nga shembujt më të mirë të filmit etnografik nga ky rajon dhe sigurisht dokumentari më i mirë etnografik që ka ardhur nga Kosova për një kohë të gjatë. E xhiruar në fshatin kosovar të Nevokazës, ajo përshkruan stilin e jetesës tradicionale të një familjeje shqiptare që numëron 117 anëtarë, të gjithë që jetojnë nën një çati dhe në harmoni të madhe. I përshëndetur nga kritika si “portreti shpirtëror i kombit”, ai shënoi një pikë kthese në kinematografinë dokumentare kosovare duke prezantuar vlera të larta estetike të papara në historinë e filmit të Kosovës.

Biografia e drejtorit

Besim Sahatçiu (2 tetor 1935 – 20 tetor 2005) ishte regjisor i teatrit dhe filmit shqiptar nga Kosova. Pas mbarimit të gjimnazit në Pejë, Sahatçiu studioi letërsi në Universitetin e Beogradit. Pas ndërprerjes së studimeve për shkak të shërbimit të detyrueshëm ushtarak, ai punoi si përkthyes te botuesi Rilindja. Më vonë ai studioi në Akademinë e Artit Dramatik në Zagreb, Kroaci, dhe mbrojti tezën e tij me vënien në skenë të dramës satirike të Gogolit, Inspektori qeveritar, në Teatrin Popullor Krahinor në Prishtinë. Filmi etnografik i Sahatçiut, 117, fitoi Çmimin e Madh në Festivalin e Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër të Beogradit në vitin 1978. Filmi u përshkrua si një “portret shpirtëror i kombit.

DALLIMET ARTISTIKE: NËN NJË ÇATI

Përmbledhje

Rutinat e përditshme të tre familjeve në një fshat të vogël në Portugalinë veriore: Gratë i tregojnë njëra-tjetrës histori dhe përgatisin ushqim, një baba pret një pemë ndërsa fëmijët e tij e shikojnë dhe Isabel e re shikon nga e ardhmja. Një film i qetë, i rrëfyer me përmbajtje, për kalimin e kohës, për heshtjen dhe jetën, në të cilin në shikim të parë ndryshimet vetëm sa flasin butësisht. Në vitin 1985, filmi festoi premierën e tij botërore në Mannheim, ku fitoi një Filmdukat. Kjo vepër e jashtëzakonshme tani është restauruar. “Nga të gjitha veçoritë e kinemasë portugeze, ky film është një nga më të veçantët nga të gjithë.”

Biografia e drejtorit

Manuela Serra studioi film në Institut des Arts et Diffusion në Bruksel, punoi si asistente redaktore dhe bashkëthemeloi kooperativën e filmit Virver. Ndërmjet viteve 1979 dhe 1985, ajo realizoi filmin e saj të parë dhe deri më sot si regjisor ›O Movimento Das Coisas‹

Tjëra: “Turneu i Filmit të shkurtër i Akademisë evropiane të filmit”, “surviving you, always: The Works of Maryam Tafakory & Morgan Quaintance”, “Barra të dyfishta: Ekspozime dhe shprehje”, Trasnmetimet e Zërit: Muzikë në film”, “Pantollona të shkurtra futbolli”, “Pamje nga Bota”.

KONKURSE

“Kombëtare”, “ E vërteta Dox”, “Green Dox”, “Human Rights Dox”, “Pantallona të shkurtra ndërkombëtare”, “Short Dox Ndërkombëtare”, “International Feature Dox”, “Ballkan Dox”.

DokuNights

DMX KREW / D.DAN / PANDAUDIO / TADI

DMX KREW, një origjinal i vërtetë i muzikës së kërcimit nëntokësor të Mbretërisë së Bashkuar, ka ndihmuar në formimin e tingullit të tij për më shumë se dy dekada. Ai konsiderohet si një nga pionierët dhe ikonat e muzikës elektronike, house dhe acidit. Publikimi i parë i DMX Krew ishte “Got You On My Mind” i vitit 1995, i ndjekur nga “Sound of the Street” i vitit 1996 në etiketën Rephex të Aphex Twin. Ky rekord la të kuptohej se çfarë do të vinte me përzierjen e tij të instrumenteve elektro instrumentale, sintetike pop dhe tekno të bëra në pajisje të cilësisë së mirë. Gjatë vitit 97, ai lansoi albumin e tij të famshëm NU Romantix si dhe hitin legjendar I Can’t Hide Your Love, i cili u bë hit për herë të dytë në vitin 2020. Albumet dhe këngët e tij të fundit të publikuara në Rephlex nën ombrellën e Collapse i The Wave Function zbulon një anë më të thellë të prodhimit të tij, duke shfaqur këngë ambientale dhe eksperimentale, si dhe mbushës më të çuditshëm të dyshemesë së kërcimit.

D. DAN, me origjinë nga Koreja e Jugut dhe i rritur në Angli, është një nga DJ-të dhe Producentët e rinj më premtues që kemi sot, rritja meteorike e të cilit ka qenë asgjë më pak se e jashtëzakonshme. Megjithë konsensusin e përgjithshëm se karantina do të ishte një pengesë për artistët, D.Dan vazhdoi të prodhonte një mori muzike, duke kërkuar kryqëzimin midis grooves të papërpunuara, psikodelisë së rrëshqitshme dhe paranojës së makinës mutant dhe ka arritur të ruajë statusin e një talenti. potenciali i të cilit po bëhet çdo ditë e më i dukshëm. Ky i rregullt i Berghain, ka luajtur gjithashtu në të gjithë SHBA-në dhe Evropën, duke lëshuar EPS-në vrasës, si MUTANT FUTURE e 2020-ës dhe SUMMERPUP-in e 2021-ës, gjatë gjithë kohës.

PENDAUDIO, nga Prizreni, konsiderohet si një ikonë lokale. Duke i shtyrë vazhdimisht kufijtë e zërit, duke e bërë atë pionier të muzikës elektronike në Kosovë. Pendaudio është e përkushtuar për të rezonuar tingullin eksperimental të teknos që përkthehet në dridhje të forta, duke i çuar zhurmat e pistave të vallëzimit në ekskursione zanore.

TADI, nga Prishtina, është një nga DJ-të dhe Producentët më premtues të gjeneratave të reja të muzikantëve. Ajo filloi menjëherë të merrte vëmendjen e publikut ndërkombëtar, i cili ashtu si D.Dan, edhe pse pati pengesa të mëdha gjatë vitit 2020-2022, vazhdoi të ruajë seriozitetin dhe motivimin e saj për të ecur përpara, në një mori shprehjesh të artit të saj.

ROZA TERENZI / ADAM PITS / MAARA / LEART RAMA

Prodhimet e ROZA TERENZI-t janë të shkëlqyera për komunikimin ndëryjor; ato paraqesin vallëzim të bukur të mendjes dhe pushime gati për agim që padyshim do të bashkojnë njerëzit dhe krijesat e tjera të gjalla. Terenzi i është përkushtuar skenës së saj lokale, duke lëshuar muzikë në Butter Sessions, Bizarro, Pelvis dhe Voyage. Megjithatë, ajo ka kaluar kryesisht 2018-2019 duke marrë telefonata jashtë shtetit. Ajo ka udhëtuar gjerësisht në Mbretërinë e Bashkuar/Evropë, Indi dhe Amerikën e Veriut, duke shtrembëruar parajsat e klubeve si Säule, Pickle Factory, De School, Robert Johnson, Closer dhe Sot me fuqinë e saj të shkurreve.

ADAM PITS është vendosur në qendër të skenës së muzikës bashkëkohore të kërcimit me publikimet në Holding Hands, Coastal Haze, Planet Euphorique dhe HAWS. Gjurmët e Adamit bien diku midis tech-house, trance, techno dhe breakbeat. Ata janë të frymëzuar nga melodi të gjera, shumëngjyrëshe dhe rrahje pulsuese dhe energjike. Sidoqoftë, Adami mund të krijojë një shumëllojshmëri të gjerë stilesh që nuk kufizohen nga zhanri ose disponimi falë ndjeshmërisë së tij të mprehtë muzikore. Setet e tij DJ janë një reflektim i këngëve të tij dhe mbështeten nga paleta të ndryshme audio që shërbyen si frymëzim për të.

MAARA nga Montreali, vazhdon të bëjë bujë në skenën ndërkombëtare të muzikës së kërcimit. Muzika e Maara-s përcjell jo thjesht një aftësi të vërtetë produksioni, por edhe një ekspertizë në pistën e vallëzimit. E trishtë, e çuditshme dhe kaotike është qëllimi kur ajo bën muzikë, por gjithashtu kujdeset që të mos jetë shumë kaotike! Artisti i Montrealit prodhon techno, elektro dhe downtempo me një kthesë të trance-it. Maara u vendos fort në skenën e Montrealit dhe, pikërisht përpara pandemisë, kaloi nga prodhimi i hip-hop-it në muzikën e kërcimit.
Maara tani ka filluar të fitojë popullaritet falë veçantisë së saj; ajo tashmë ka lëshuar EP-në e saj të dytë, “Potion Activated”, nëpërmjet labelit të Vankuverit ISLA, dhe kërkesat për remix po derdhen majtas, djathtas dhe në qendër.

LEART RAMA është një regjisor nga Kosova i cili filloi të shfaqte interes për muzikën përmes dizajnit të tingullit, pasi po zhvillonte pasionin e tij për tregimin. Ai filloi të eksploronte më shumë nënzhanre të muzikës elektronike dhe përmes tyre dëshiron të luajë me emocionet, gjendjet shpirtërore dhe ndikimin që muzika ka tek ne.
Gjatë gjithë rrugëtimit të tij, ai gjeti një lidhje shumë intime mes tingujve dhe mënyrës se si i prezanton filmat e tij.
Nga zhurma dhe ambienti tek fisi dhe thelbi, Leart Rama është i vendosur të japë një tregim përmes tingullit në çdo pistë kërcimi që interpreton.

HERCULES DHE ÇËSHTJE DASHURIA

Hercules & Love Affair, i ulur në pararojë të komuniteteve të ndryshme quer, është një formacion i udhëhequr nga Andrew Butler, me një kast të rradhës interpretuesish dhe muzikantësh. Fillimisht me qendër në New York City, tani me qendër në Ghent, Belgjikë, Hercules dhe Love Affair u themeluan pas bashkëpunimit të Butler me Anohni për të prodhuar këngën “Blind”, e cila ishte një hit dhe u bë kënga e vitit nga Pitchforks.

Në turne për albumin e tyre ‘In Amber’, Hercules & Love Affair do të sjellin me vete një linjë eksperimentale muzikore dhe një zhvendosje nga epokat e tyre të vjetra të arta të disko, house dhe tekno, në tema më të rënda dhe shprehje personale më të errëta, duke u larguar shumë hapësirë, për të treguar historinë e tij të vetë-fuqizimit, me ritme që lëvizin pak nën 120 BPM, me një përzierje të lehtë dhe të gjerë.

EDONA VATOCI / KJO NUK ËSHTË

EDONA VATOCI, kantautorja nga Prishtina, do të mbajë koncertin e saj të parë solo në DokuNights. I frymëzuar nga zhanre të ndryshme nga skena alternative dhe elektronike, filloi të kompozojë muzikë rreth vitit 2015 me një ndërthurje të historive personale dhe urbane me tinguj eklektikë. E njohur për këngët e saj si Hala dhe Mirëmëngjes, si dhe për bashkëpunimet me Tomor Kuçin, Dritëro Nikqin dhe Shpat Dedën, ajo vazhdon të sjellë muzikë që pasqyron një peizazh unik zanor.

THIS NOT, një grup i sapoformuar, i përbërë nga artistë të njohur ndërkombëtarisht të grupit Tetris. Në mes si dritë dhe frymë e re e tyre është muzikantja e re nga Prishtina, Eljesa Beka. Duke pasur akses në sintetizues të ndryshëm, harduer dhe pajisje që prodhojnë film, ata punojnë dhe eksperimentojnë me zërin, duke prodhuar muzikë nga ambienti në elektronik. KJO NUK ËSHTË nuk është një kolektiv statik nga Prishtina, por një strukturë lëvizëse që miraton në mënyrë delikate manipulimin me sintetizues dhe instrumente të gjalla. Të dy aktet muzikore gjatë kësaj nate do të sjellin eksperienca shumë personale dhe udhëtime të gjata.

SEGA BODEGA / ZEBRA KATZ / MATALE

SEGA BODEGA, është një producent muzikor irlandez-skocez, këngëtar, kompozitor, DJ dhe bashkë-drejtues/themelues i labelit diskografik dhe kolektivit Nuxxe. Një nga mendjet më krijuese dhe krijuese të Mbretërisë së Bashkuar është Sega Bodega. Albumi i tij i dytë i shumëpritur “Romeo” përshkruan historinë e një marrëdhënieje me “Luci”, një të dashurën e bërë nga drita. Nëpërmjet produksionit eksperimental, të ndërthurur me sintet eterike dhe harmonizimin e vokaleve korale, ai kanalizon vorbullën e emocioneve të dashurisë së hershme. Sega Bodega njihet për përzierjen e pjesëve të ndryshme të muzikës bas dhe hip-hop në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe për dekonstruksionin e muzikës club dhe trip hop në këngët e tij. Ai njihet për qasjet e tij futuriste, të rënda në bas dhe në fushën e majtë ndaj muzikës elektronike dhe klubit. Ai u bë i njohur duke krijuar muzikë për reperin londinez Shygirl, me të cilin bashkëpunoi ngushtë.

ZEBRA KATZ, i lindur Ojay Morgan në West Palm Beach, Florida është një reper, producent, kompozitor dhe artist performues multidisiplinar xhamajkano-amerikan. Stili i muzikës së Morgan mund të përshkruhet më së miri si sfidues i zhanrit dhe karriera e tij multidisiplinare si e krijuar nga vetja. Stili i tij i muzikës përshkruhet gjithashtu si minimalist, futurist, i dështuar dhe i qendrës së majtë. Karriera e Morgan u ngrit në vitin 2012 kur stilisti Rick Owens paraqiti këngën e Zebra Katz, ‘Ima Read’, në Javën e Modës në Paris. Kënga është regjistruar në shtëpi nga Morgan me një version të dytë me reperen amerikane Njena Reddd Foxxx. ‘Ima read’ u bë virale për shkak të emocioneve në qarqet e modës, së bashku me një shkrim në The New York Times. Kënga u publikua në gjurmët e Diplo-s për kompaninë diskografike Mad Decent dhe u ripërpunua nga Azealia Banks, Gangsta Boo, Grimes, dhe Busta Rhymes. Gjatë gjithë karrierës së tij, Morgan është shprehur hapur kundër zhanrit “queer rap”, ndërsa ka deklaruar se nëse nuk do të ishte për seksualitetin e tij, ai do të klasifikohej përgjithësisht si një “reper”.

MATALE, një nga themelueset e festave gjithnjë e më të njohura të drag dhe queer të quajtura “Prishtina po digjet” që zhvillohen në shumë lokale të Prishtinës është Linda Suhodolli, e njohur edhe për audiencën kosovare si DJ Matale.
Si një nga anëtarët origjinalë të kolektivit “BIJAT”, DJ Matale performon me motrën e saj në evente të ndryshme queer dhe feministe. Kolektivi dëshiron t’u ofrojë DJ-ve dhe producentëve femra më shumë mundësi në klubin dhe industrinë muzikore të Kosovës të dominuar nga meshkujt.

JASHTË MJEKËSVE / ELISE / BLERTA KOSOVA

JASHTË MJEKËSVE është një kuartet eksperimental elektronik DJ / Rap i përbërë nga Adrian Lux, Carli Löf, Kamohelo Khoaripe dhe Måns Glaeser. Në vijim të EP-së në gusht 2018, ata publikuan xhevahirin e stilit të ulët, Eitho-jazz, i stilit hip-house Currency Low, një nga më të spikaturit në përmbledhjen Studio Barnhus Volym 1. Paraqitja e grupit në Studio Barnhus Volym 1 u pasua nga një solo e vitit 2019 publikim në label – kënga ravey smash Belter e cila erdhi e shoqëruar me një remix shumë të lavdëruar nga përzgjedhësi kryesor londinez Joy Orbison. Albumi i tyre debutues i vetëtitulluar mbërriti në fund të vitit 2020, i cili u vlerësua nga kritikët, dhe ata fituan një “Grammy” suedeze për “Dance/Electro of the Year” 2021. Off The Meds gjithashtu kanë rezultuar të jenë një akt live jashtëzakonisht argëtues – talentet e ndryshme muzikore të anëtarëve të shfaqura plotësisht në skenë.

ELISE gjatë viteve të fundit ka eksploruar strukturën e tingujve midis formave të tjera të artit. E rritur në Prishtinë, e rrethuar nga mbetjet e betonit të arkitekturës ish-jugosllave, ka ndikuar thellë në shijen e saj në art, e cila shfaq një vrazhdësi të guximshme. Duke përdorur muzikën si një formë shprehjeje mbi bukurinë që gjen në emocionet më të thella dhe më të errëta, ajo do të shfaqë një anë të saj në eventin tonë të ardhshëm.

BLERTA KOSOVA është një muzikante dhe producente e cila ka qenë pjesë e disa grupeve në formacione të ndryshme, duke lundruar nëpër zhanre nga rock alternativ deri në hop absurd, dhe në këtë mes, ka pasur pika të elektronikës, downtempo, synth pop, trip-hop, e të tjera.
Ajo publikoi albumin e saj të parë solo “Reflections” në 2019.

FAZA FATALE / SCHWEFELGELB / SOPHIE DU PALAIS / LEO LUMEZI

PHASE FATALE, është tekno projekti me bazë në Berlin i Hayden Payne. Që nga viti 2014, vendasja e Nju Jorkut ka fituar një reputacion si një novator tekno, si për spektrin e gjerë të elektronikës distopike, të rëndë dhe industriale të ngarkuar në setet e DJ-ve, si dhe për kuptimin e tij të thellë të sintezës dhe dizajnit të tingullit në prodhimet e tij.
Pasi publikoi albumin e tij debutues në Hospital Productions (Redeemer, 2017), Phase Fatale që atëherë është vendosur në rezidencat si në Berghain në Berlin ashtu edhe në 中KHIDI në kryeqytetin e Gjeorgjisë Tbilisi.
Konturet e mprehta ritmike të Fazës Fatale në kontekstin e seteve të tij DJ bazohen në një repertor të gjerë referencash të reja dhe klasike: dronët e ambientit të errët kontrastojnë me dinamikën e papërpunuar, të mprehtë të estetikës industriale dhe post-punk, të valëve të ftohta, kombinohen me funksionalitetin 4/4 – të gjitha të ngjitura së bashku me përpikëri me ndjeshmëri të fortë atmosferike, përzierje të kujdesshme dhe precize.

SCHWEFELGELB, është një dyshe gjermane e muzikës techno body nga Berlini që lëkundet rreth tingujve të EBM, tekno, elektro dhe new wave me një qasje minimaliste dhe magjepsje për sintet e viteve ’80. Shfaqjet e tyre të drejtpërdrejta godasin me një performancë energjike stroboskopike. Përgjegjës për makinerinë është Sid ndërsa Eddy është duke interpretuar vokalin. Aspekti i fuqishëm fizik i muzikës së tyre është duke u përfaqësuar në shfaqjet e tyre live, të cilat ata i plotësojnë me drita dhe projeksione të sinkronizuara. Ata kanë performuar në të gjithë Evropën, Amerikën e Veriut dhe në Japoni.

SOPHIE DU PALAIS, një nga talentet e ndritura që dalin nga skena aktuale e nëndheshme elektronike e Holandës është vokalistja dhe interpretuesja me bazë në Gjermani dhe Amsterdam, ‘e prirur për fetish’, e njohur edhe si “Vrouwe Fataal”.
Muzika e keqe e valëve industriale që eksploron tema të epshit, hedonizmit, obsesionit teknologjik dhe tjetërsimit mijëvjeçar. Du Palais prezanton një botë të nëndheshme të natës. Zbritja intensifikohet nga mania dhe turbullira.
Nëpër gjashtë këngë të muzikës së keqe industriale të valëve, Du Palais zbulon një nënshkrim të fuqishëm, të nxitur nga vokalet e egra, të fuqishme anglo-gjermanike dhe tingujt eklektikë e disonantë. Duke lidhur teknikën, EBM, acidin dhe elektron me gjurmë të dub dhe elektronikë eksperimentale
Sophie Du Palais duke kapur një ndjenjë të pakompromis stili dhe intensiteti, një artiste e re emergjente që lundron në një ekzistencë të pamëshirshme, që kërkon kënaqësi, nga klubi në dhomën e gjumit në ekran, duke u përballur me të gjitha poshtë me një shkëlqim verbues të ftohtë, gati për të ndezur siguresën.

LEO LUMEZI, një DJ dhe bashkëthemelues i Servis dhe Fantazia me seli në Prishtinë, Kosovë po vjen sërish për të mbushur pistën e vallëzimit të DokuNights me tingujt e tij.
Anëtari themelues i Undersound Collective dhe Underclub që ai drejtonte me miqtë e tij në vitin 2001.

DETROIT IN EFECT / JENSEN INTERCEPTOR / CEEPHAX ACID CREW / GENC ELEZAJ

Lëshimi i parë i DETROIT IN EFFECT ishte në vitin 1992, me një grup të quajtur “One Nation”. DJ Maaco ka krijuar elektro muzikë të papërpunuar, këmbëngulëse që lëviz trupat…Nuk janë të shumtë ata që mund t’u rezistojnë ritmeve dhe grepave që ai hedh poshtë dhe qëndrimi që ka sjellë përfaqëson atë brazdë geto në formën e saj më të pastër të pafiltruar. Me një histori të gjatë vlerësimi dhe krijimi muzikor me ndikime që burojnë nga Gospel, Hip Hop, Tekno dhe Miami Bass, DETROIT IN EFFECT e sjell atë si shumë pak njerëz që munden. Muzikë e papërmbajtshme me papastërti të mjaftueshme për të kënaqur kafshën më të dobët të festës ose qartësi të tonit për të frymëzuar mendjet më të informuara.

GJENDJA JENSENka ofruar markën e tij të gjithanshme të Electro në klube dhe magazina anembanë botës; në pistën e vallëzimit, audiencës së tij i premtohet një festë me zë, ndërsa ai lëviz pa mundim nga Detroit Electro dhe Miami Bassto duke rrotulluar Italo, pushime të zhurmshme të viteve ’90 dhe duke drejtuar EBM. Një banor në Rinse FM, emisioni i tij është bërë i preferuari për ata që kërkojnë muzikë të përqendruar në klube me ritme të shpejta, si dhe duke përdorur platformën e tij për të prezantuar më të mirët në DJ dhe producentë në zhvillim për një audiencë më të gjerë. Tepër pjellor në studio, remikset dhe produksionet e tij janë lëshuar në një listë të madhe të etiketave më me ndikim në muzikën elektronike, duke përfshirë Maceo Plex’s Lone Romantic, Boys Noize Records, Cultivated Electronics, Central Processing Unit si dhe printimin e tij International Chrome. Këto publikime janë dëgjuar në grupe nga një listë e larmishme DJ-sh si Aphex Twin,

CEEPHAX ACID CREW Muzikanti elektronik britanik dhe producenti diskografik, shkëlqen në zhanret acid house dhe drum and bass. Ceephax përdor ekskluzivisht pajisje analoge dhe dixhitale të hershme në shfaqjet e tij live, herë pas here një kompjuter Amiga, i cili e dallon atë nga stili popullor i laptopit të performancës elektronike live. Këto komplete, të gjitha në stilin e vetë Ceephax, mbulojnë gjithçka, nga shtëpia e shkollës së vjetër deri te shtëpia e acidit, tekno, daulle dhe bas, dhe gabber. Përveç kësaj, ai ka krijuar një sërë videosh muzikore, kryesisht me ndihmën e pajisjeve video të vjetruara dhe animacioneve të hershme kompjuterike.

GENC ELEZAJfilloi Dj-ing në vitin 2018 dhe që atëherë ka marrë pjesë në ngjarje të shumta në Prishtinë dhe rajon. Gjatë 2 viteve të fundit ai është duke prodhuar muzikë për projekte të ndryshme, ndërsa tani është në proces të lansimit të labelit të muzikës elektronike që është bashkëthemelues me Edmond Krasniqin. Më së shumti mund ta dëgjoni duke luajtur në Servis Fantazia – një bar dëgjimi në Prishtinë – ku ai rrotullohet si rezident Dj. Kurioziteti i tij për muzikën elektronike e ka shtyrë atë të gërmojë në zhanre të ndryshme, tempo dhe humor në një spektër të gjerë kohe dhe vendesh. Prisni një set eklektik çdo herë!

/Gazeta Express