Dogana kap mbi gjysmë kilogram ari në Vërmicë, tentohej të futej ilegalisht në Kosovë - Gazeta Express
string(84) "dogana-kap-mbi-gjysme-kilogram-ari-ne-vermice-tentohej-te-futej-ilegalisht-ne-kosove"

Lajme

Gazeta Express

27/11/2022 17:41

Dogana kap mbi gjysmë kilogram ari në Vërmicë, tentohej të futej ilegalisht në Kosovë

Lajme

Gazeta Express

27/11/2022 17:41

Kapet mbi gjysëm kilogram ari gjatë tentim kontrabandës

Oficerët e Doganës kanë parandaluar futjen ilegale në Kosovë të mbi gjysmë kilogrami ari në pikëkalimin kufitar në Vërmicë.

Lexo Edhe:

“Gjatë kontrolleve rutinore oficerët doganor kanë selektuar për kontroll detal një autobus të linjës Kosovë – Shqipëri, gjatë kontrollimin oficerët kanë gjetur stoli të Arit në sasi mbi 500 Gram. Sasia ka qenë në një qese të letrës dhe është gjetur te vozitësi I autobusit. Sasia është konfiskuar si dhe rasti ka vazhduar për kundërvatje doganore dhe për hetime të mëtejme”, thuhet në njoftimin e Doganës.

Dogana thotë se “do të vazhdojë të zbatoj kontrolle të detajuara përfshirë kontrollet pas importit sipas autorizimeve ligjore”.

Dogana apelon te të gjithë tregtarët që t’i shmangin praktikat e kundërligjshme dhe të bashkëpunojnë me Doganën për të siguruar trajtim të barabartë ligjor, për ekonomi të shëndoshë të tregut.

“Dogana mirëpret bashkëpunimin dhe lajmërimin e rasteve të kontrabandës dhe korrupsionit ne linjat e sigurta të komunikimit”, thuhet më tej në njoftim.