Dita e Pavarësisë/ Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo uron shqiptarët - Gazeta Express

Shqiperi

Gazeta Express

28/11/2020 9:28

Dita e Pavarësisë/ Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo uron shqiptarët

Shqiperi

Gazeta Express

28/11/2020 9:28

Sekretari i Shtetit në SHBA, Mike Pompeo përmes një mesazhi uroi të gjithë shqiptarët për Ditën e Pavarësisë.

Ndër të tjera, Pompeo shkruan se këtë vit festohet edhe vendimi i Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit ndaj Shqipërisë.

“Ndërsa Shqipëria feston Ditën e saj të Pavarësisë, unë ju dërgoj urimet në emër të qeverisë së Shteteve të Bashkuara dhe popullit amerikan. Këtë vit, ne festojmë edhe vendimin e Bashkimit Evropian për të hapur negociatat e anëtarësimit për Shqipërinë, një shenjë e përparimit të rëndësishëm që Shqipëria ka bërë në zbatimin e reformave të nevojshme për anëtarësimin në BE. Ne e përgëzojmë Shqipërinë për udhëheqjen e saj si kryesuese e OSBE-së për 2020-ën dhe vlerësojmë gjithçka që ajo ka bërë për të shfaqur përkushtimin e saj ndaj komunitetit Transatlantik. Shqipëria luan një rol qendror në ndihmesën për sigurimin e paqes dhe stabilitetit si pjesë e Aleancës së NATO-s, dhe Shtetet e Bashkuara qëndrojnë pranë Shqipërisë si një aleate e palëkundur. Uroj mirëqënie dhe shëndet për popullin shqiptar, ndërsa punojmë së bashku për të kapërcyer sfidat me të cilat na përballi pandemia COVID-19”, deklaron Pompeo.