Distopike, kështu konsiderohen planet e Facebook për metaverse - Gazeta Express

AutoTech

Gazeta Express

08/11/2021 19:52

Distopike, kështu konsiderohen planet e Facebook për metaverse

AutoTech

Gazeta Express

08/11/2021 19:52

Një prej investitorëve më të hershëm në Facebook, Roger McName, i quajti planet e gjigantit të medias sociale për metaverse si distopike.

Meta, emri i ri i Facebookut, po investon miliarda në projekt. Por McName thotë se është një ide e keqe dhe fakti se të gjithë po presin për të parë çfarë do të ndodhë është alarmuese.

Lexo Edhe:

“Facebook nuk duhet të lejohet të krijojë një metaverse distopik”, potencoi ai.

Termi metaverse vjen që nga 1990-ta si një novelë fantashkencore e Snow Crash, ndërsa sot shihet si pasardhësi i realitetit virtual të internetit.

McName u shndërrua në një kritik të Facebook kur ky i fundit filloi të shikonte më shumë dezinformimin në Facebook. Ai tha se metaverse nuk është e sigurt në duart e Zuckerbergut.

“Autoritetet nuk duhet të lejojnë që Facebooku të hyjë në metaverse e as kriptomonedha” , deklaroi McName.