Disa zakone që rrisin rrezikun e diabetit - Gazeta Express
string(41) "disa-zakone-qe-rrisin-rrezikun-e-diabetit"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

31/05/2024 20:05

Disa zakone që rrisin rrezikun e diabetit

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

31/05/2024 20:05

Një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është një nga faktorët kryesorë në shëndetin tonë të përgjithshëm dhe nëse ju mungojnë disa vlera ushqyese, mund të çojë në probleme serioze shëndetësore si sëmundjet e lëkurës, obeziteti dhe diabeti.

Një studim i publikuar në vitin 2023 në revistën Nature Medicine zbuloi se modelet e pabalancuara dietike kontribuan në mbi 14.1 milionë raste të diabetit të tipit 2 në mbarë botën në vitin 2018.

Lexo Edhe:

Ky studim përdori bazën e të dhënave Globale të Dietave të Kombeve të Bashkuara (GDD) për të vlerësuar zakonet dietike në 184 vende me të dhëna nga viti 1990 deri në 2018 për të zbuluar specifikat.

Ky studim synonte të zbulonte se cilët faktorë dietalë kanë ndikimin më të madh në rrezikun e diabetit. Nga 11 faktorët dietikë të ekzaminuar, tre luajtën rolin më të madh në rritjen e rrezikut të diabetit të tipit 2: marrja e pamjaftueshme e drithërave, teprica e orizit dhe grurit të rafinuar dhe konsumimi i tepërt i mishit të përpunuar.

Ka disa arsye pse këto ushqime lidhen me një rrezik më të lartë të diabetit dhe nivele të larta kronike të sheqerit në gjak. Drithërat integrale janë plot me fibra, vitamina dhe minerale që ngadalësojnë përthithjen e ushqimit dhe ndihmojnë në mbajtjen konsistente të sheqerit në gjak dhe niveleve të energjisë për më gjatë.

Drithërat e rafinuara si orizi dhe gruri zakonisht gjenden në ushqime shumë të përpunuara dhe nuk kanë shumë fibra, kështu që ato përdoren më shpejt dhe mund të bëjnë që sheqeri në gjak të rritet dhe të bjerë më vonë. Kur trupi përjeton rregullisht nivele të larta dhe të ulëta të sheqerit në gjak, mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës dhe të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se mishi i përpunuar ka tendencë të jetë më i lartë në yndyrna të ngopura, kolesterol dhe natrium, të cilat të gjitha mund të kontribuojnë në rrezikun e diabetit të tipit 2.