Disa truqe për të zhbllokuar shpejt gypin e lavamanit - Gazeta Express

Fun

Gazeta Express

26/08/2021 15:20

Disa truqe për të zhbllokuar shpejt gypin e lavamanit

Fun

Gazeta Express

26/08/2021 15:20

Keni probleme me tubin e bllokuar dhe shpesh shpenzoni para në gjëra që nuk e zgjidhin problemin. Sidoqoftë, zhbllokimi i kalimit të ujit është gjithashtu i mundur me përgatitjet dhe artikujt që keni në shtëpinë tuaj.

Më poshtë ju ofrojmë katër sugjerime të shkëlqyera që do t’ju ndihmojnë ta lironi me lehtësi gypin përcjellës të ujit.

Lexo Edhe:

Sode buke dhe uthull

Gjithçka që ju nevojitet për këtë super truk është sode buke dhe uthull. Së pari, vendosni disa lugë sodë buke në tub dhe më pas hidhni pak uthull. Do të shihni reagimin menjëherë. Në fund, shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Disa njerëz këshillojnë që soda dhe uthulla pas shkumëzimit të lihen për rreth një orë në kullues ose edhe gjatë natës.

Ujë të vluar

Merrni ujin duke vluar dhe derdheni ngadalë në gyp. Përsëriteni këtë dy deri në tre herë me një interval prej disa sekondash. Kjo metodë shpesh ndihmon, veçanërisht nëse kullimi është i bllokuar për shkak të depozitave të akumuluara të yndyrës.

Sode buke dhe kripe

Përzieni gjysmë gotë kripë tryezë dhe gjysmë filxhan sode buke. Hidheni këtë përzierje në gypin e bllokuar të lavamanit, lëreni për 10 deri në 20 minuta dhe më pas hidhni ujë të nxehtë. Kripa, soda e bukës dhe uji i nxehtë do të prodhojnë një reaksion kimik që duhet të zgjidhë problemin.

Varëse rrobash

Kjo është një metodë e thjeshtë, por në të vërtetë shumë efektive. Flijoni një varëse rrobash me tela dhe drejtojeni sa më shumë që të keni mundësi. Kur të merrni një tel disi të drejtë, bëni një grep të vogël në njërën anë – përkuleni atë.

Shtyjeni atë fund në tub. Nuk do ta besoni se çfarë mund të arrihet në atë mënyrë. Kur të arrini në përfundimin se keni nxjerrë shumë prej tij, lani telin dhe lëreni ujin e nxehtë të rrjedhë.