Disa simptoma të hershme të kancerit që i injorojnë gratë dhe burrat - Gazeta Express
string(68) "disa-simptoma-te-hershme-te-kancerit-qe-i-injorojne-grate-dhe-burrat"

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

25/04/2022 18:26

Disa simptoma të hershme të kancerit që i injorojnë gratë dhe burrat

Keshilla Mjekësore

Gazeta Express

25/04/2022 18:26

Njihni shenjat e para dhe kërkoni ndihmë në kohë, sepse mjekët onkologë shprehin shqetësimin se për shkak të numrit më të vogël të ekzaminimeve parandaluese dhe të rregullta për shkak të pandemisë, numri i të sëmurëve me kancer mund të rritet ndjeshëm.

Është e rëndësishme të mos injoroni simptoma të pazakonta, të reja dhe të pashpjegueshme. Edhe pse mund të shkaktojnë edhe sëmundje më pak të rrezikshme, nëse ato vazhdojnë, duhet të kontrolloni gjendjen me një mjek.

Lexo Edhe:

Vështirësi në frymëmarrje dhe probleme me gëlltitjen

Një nga shenjat e para të kancerit të mushkërive, që të sëmurët e kujtojnë më vonë, është humbja e frymëmarrjes.

Kanceri i tiroides gjithashtu mund të shkaktojë probleme me frymëmarrjen nëse një gungë ose tumor shtyp trakenë. Çdo problem me frymëmarrjen që zgjat është një arsye për të shkuar te mjeku.

Problemet e gëlltitjes shoqërohen me kancerin e ezofagut dhe laringut, i cili ndonjëherë është shenjë e kancerit të mushkërive. Ngjirja e zërit, një zë i qetë ose një ndjenjë se diçka po ju shtyp në fyt mund të jetë një shenjë e hershme e kancerit të tiroides. Ndjenja se diçka ka ngecur në laring mund të tregojë gjithashtu të njëjtën gjë.

Ethe dhe infeksione të shpeshta

Kjo mund të jetë një shenjë e leukemisë, një kancer i qelizave të gjakut që fillon në palcën e eshtrave. Leukemia bën që palca e eshtrave të prodhojë qeliza të bardha anormale të gjakut, kështu që trupi nuk mund të luftojë më infeksionet. Mjekët shpesh e diagnostikojnë leukeminë vetëm pasi pacienti është ankuar për ethe, dhimbje dhe simptoma të ngjashme me gripin që zgjasin për një kohë të gjatë.

Probleme me stomakun

Pavarësisht se sa beninje mund të tingëllojë, por dhimbja e stomakut u shpëtoi jetën disave, sepse mjekët i dërguan me kohë për një ekografi dhe zbuluan se ata kishin një tumor të mëlçisë. Dhimbjet e stomakut ose problemet e shpeshta të stomakut mund të tregojnë gjithashtu kancerin e zorrëve. Shumë njerëz me kancer të zorrëve thanë se mjekët e tyre fillimisht menduan se kishin një ulcerë.

Dobësi dhe lodhje

Dobësia e përgjithshme dhe lodhja janë simptoma të formave të ndryshme të tumoreve, ndaj është e rëndësishme të vërehen simptoma të tjera. Në çdo rast, nëse ndiheni të lodhur pa arsye dhe gjumi më i gjatë nuk ju ndihmon të ndalet lodhja, flisni me mjekun tuaj.

Humbje peshe e pashpjegueshme

Nëse vëreni se pesha po shkrihet dhe nuk keni ndryshuar dietë apo ushtrime, duhet të pyesni veten pse ndodhi. Humbja e peshës do të pasohet nga kanceri i zorrëve dhe tumoret e tjera të traktit gastrointestinal. Gjithashtu tregon kancer që është përhapur në mëlçi, sepse ndikon në oreksin dhe aftësinë e trupit për të hequr papastërtitë.

Ndryshimet e thonjve

Ndryshimet e pashpjegueshme në thonjtë mund të tregojnë forma të ndryshme të tumoreve. Një vijë ose pikë kafe ose e zezë poshtë thonjve mund të tregojë kancer të lëkurës. Një shfaqje e re e thonjve të lakuar (duke u rritur pas majave të gishtave) mund të tregojë kancerin e mushkërive. Thonjtë e zbehtë ose të bardhë mund të tregojnë se mëlçia nuk funksionon siç duhet dhe ndonjëherë tregojnë kancer të mëlçisë.

“Acidi i stomakut” kronik dhe ndjenja e ngopur pas një vakti të vogël

Shenja më e zakonshme e hershme e kancerit të stomakut është dhimbja në pjesën e sipërme ose të mesme të barkut, e cila i ngjan urthit. Përkeqësohet pas ngrënies. Është konfuze që simptoma zhduket pas marrjes së ilaçeve për urthin, gjë që çon në përfundimin e gabuar se është një problem i vogël.

Nëse keni sulme të shpeshta të acidit në stomak dhe dhimbje stomaku, si dhe një ndjenjë të ngopjes pas vakteve të vogla, vizitoni një mjek. Nëse keni ngrënë një picë të madhe, urthi është një reagim i mundshëm, por nëse shfaqet shpesh ose shoqëroheni me dhimbje të vogla të vazhdueshme në gjoks pas ngrënies, vizitoni një mjek dhe kërkoni një test për kancerin e ezofagut.

Probleme me zorrët

Kapsllëku, diarreja ose ndryshime të tjera të jashtëqitjes mund të tregojnë kancer. Nëse zgjat më shumë se disa ditë dhe nuk ka asnjë arsye të dukshme (nuk keni grip ose helmim nga ushqimi), është koha për t’u shqetësuar. Pacientët me kancer të zorrës së trashë shpesh thonë se kanë vënë re jashtëqitje më të shpeshta dhe ndjenjën se nuk i kanë zbrazur plotësisht zorrët. Një nga shenjat e para të kancerit të pankreasit është jashtëqitja e yndyrshme, e cila është e shpeshtë, më e madhe, e zbehtë dhe ka një erë më të pakëndshme se normalja. Kjo është një shenjë se trupi juaj nuk po e përthith ushqimin normalisht.

Simptomat e kancerit më shpesh të injoruara nga gratë:

Gjinjtë e kuq, të lënduar dhe të fryrë

Ndryshimet në thithka (lëkura, dhëmbëzimi ose përdredhja)

Ënjtje ose peshë jonormale trupore (mund të tregojë kancerin e vezoreve)

Ndjenja e ngopjes dhe humbja e oreksit

Menstruacione të pazakonta të rënda dhe të dhimbshme ose gjakderdhje ndërmjet periodave (mund të tregojë kancerin e mitrës)

Simptomat e kancerit më shpesh të injoruara nga meshkujt:

Probleme me ereksionin (shenja e mundshme e kancerit të prostatës)

Dhimbje dhe rëndim në ijë, ijë, kofshë ose bark (një nga shenjat e kancerit të prostatës është dhimbja e vazhdueshme në këtë zonë)

Ënjtje e testikujve ose gunga (shenjë e mundshme e kancerit të testikujve, kryesisht pa dhimbje)

Thitha me luspa ose e dhimbshme ose rrjedhje prej saj (burrat gjithashtu mund të kenë kancer gjiri)

Vështirësi në urinim ose disa ndryshime (kanceri i prostatës)