Disa prej pikturave më të njohura në botë - Gazeta Express
string(41) "disa-prej-pikturave-me-te-njohura-ne-bote"

Disa prej pikturave më të njohura në botë

Arte

Gazeta Express

23/06/2022 16:03

Piktura u shfaq në parahistori, kur njerëzit nomad përdorën piktura në mure shkëmbore. Ata bënë vizatime me qymyr duke lënë gjurmë në shpellat ku kalonin. Zbulimi i fundit i bërë në Spanjë zbuloi se pikturat më të vjetra të zbuluara deri më sot, të bëra nga njerëzit, ishin bërë më shumë se 42,000 vjet më parë.

Kush e bëri pikturën e parë?

Lexo Edhe:

Piktura e parë është bërë nga njerëz primitivë, që besohet se është bërë nga Homo Neandertalis në epokën parahistorike. Gërmimet arkeologjike të kryera në Evropë, Afrikë dhe Azi zbulojnë se njerëzit primitivë ishin piktorët dhe skulptorët e parë dhe demonstruan përmes këtyre arteve jetën e tyre të përditshme. Arkeologët dhe antropologët kanë studiuar dhe datuar këto zbulime. Pjesët e nxjerra nga gërmimet janë dokumente historike, dëshmi të vërteta të fillimit të jetës së njeriut në kohë të largëta dhe të kulturave të zhdukura. Një zbulim i kohëve të fundit në shpellën e Nerja, në Malaga, Spanjë, zbuloi piktura mbi 42,000 vjet të vjetra dhe ato mund të ndryshojnë idetë tona për evolucionin e njerëzimit.

Më poshtë janë të radhitura disa prej pikturave më të famshme në botë:

1.’Mona Lisa’

Nuk duhet të jetë çudi që piktura më e famshme në botë është ajo grua misterioze me buzëqeshjen enigmatike. Por kjo është një nga siguritë e pakta për këtë vepër arti. Ajo që ulet në pikturë mendohet të jetë Lisa Gherardini, gruaja e tregtarit Firence Francesco del Giocondo, por ekspertët nuk janë të sigurt. Ajo përfaqësonte një risi në art — piktura është portreti më i hershëm i njohur italian që fokusohet aq afër tek personi në një portret gjysmë të gjatë, sipas Luvrit, ku u instalua për herë të parë në 1804.

2.’The Last Supper’

Leonardo, “Njeriu i Rilindjes”, është i vetmi artist që shfaqet dy herë në këtë listë. E pikturuar në një epokë kur imazhet fetare ishin ende një temë artistike mbizotëruese, “Darka e Fundit” përshkruan herën e fundit që Jezusi theu bukën me dishepujt e tij përpara kryqëzimit të tij. Piktura është në fakt një afresk i madh — 4.6 metra (15 këmbë) e lartë dhe 8.8 metra (28.9 këmbë) e gjerë, gjë që bën një pamje të paharrueshme.

3.’The Starry Night’

Piktura relativisht abstrakte është shembulli kryesor i përdorimit novator dhe të guximshëm të penelave të trasha nga van Gogh. Bluja dhe e verdha e mrekullueshme e pikturës dhe atmosfera ëndërrimtare e rrotulluese kanë intriguar artdashësit për dekada.

4.’The Scream’

Së pari, “The Scream” nuk është një vepër e vetme arti. Sipas një blogu të një Muzeu Britanik, ka dy piktura, dy pastel dhe më pas një numër të papërcaktuar printimesh. Pikturat qëndrojnë në Muzeun Kombëtar dhe Muzeun Munch, dhe në vitin 2012, një nga pastelët u shit për gati 120 milionë dollarë në ankand. Ashtu si rasti i “Mona Lizës”, vjedhjet e guximshme (1994 dhe 2004) të dy versioneve të pikturës së “The Scream” ndihmuan në ngritjen e ndërgjegjësimit të publikut për veprat e artit. (Të dyja u gjetën përfundimisht).

5.’Girl With a Pearl Earring’

Kjo e preferuara intriguese shpesh krahasohet me “Mona Lisa”. Përveç dallimeve stilistike, teknikisht “Vajza me vathë perla” nuk është as një portret, por një “tronie” – një fjalë holandeze për një pikturë të një figure imagjinare me tipare të ekzagjeruara. Kryevepra e vajit në kanavacë është e shkëlqyer në thjeshtësinë e saj. Vajza — e veshur me një çallmë blu dhe ari dhe një vath me perla të mëdha — është i gjithë fokusi me vetëm një sfond të errët pas saj.

6.’Guernica’

Kjo është piktura më e fundit në këtë listë dhe përshkruan bombardimin ajror gjerman të qytetit të Guernica në rajonin bask gjatë Luftës Civile Spanjolle. Piktura ka atë stilin dallues të Pikasos dhe shqyrtimi i saj i patundur i tmerreve të luftës e bëri atë një pjesë thelbësore të kulturës dhe historisë së shekullit të 20-të.

/Gazeta Express