Disa nga vdekjet më të çuditshme në histori - Gazeta Express
string(43) "disa-nga-vdekjet-me-te-cuditshme-ne-histori"

Shqiperi

Gazeta Express

01/12/2022 18:47

Disa nga vdekjet më të çuditshme në histori

Shqiperi

Gazeta Express

01/12/2022 18:47

1.Vdekja nga e qeshura

E qeshura është e gjitha argëtim dhe lojë, derisa të të vrasë. Zeuxis, një piktor grek në shekullin e 5-të para Krishtit, qeshi i fundit pasi vëzhgoi pikturën e tij të Afërditës. Dyshohet se një grua e moshuar e kishte porositur pikturën për shtëpinë e saj, por vendosi të modelonte vetë për të. Pasi përfundoi piktura e kësaj gruaje të moshuar si Afërdita, Zeuxis vëzhgoi punën e tij dhe qeshi aq shumë sa vdiq.

Lexo Edhe:

2.Vdekja nga mbytja nga dhuratat

Në vitin 620 p.e.s., Drako i Athinës, një ligjvënës i lashtë, ishte aq i dashur nga qytetarët, saqë e mbushën me dhurata vlerësimi. Qytetarët i hodhën aq shumë sende sa përfundoi i mbytur prej tyre, i mbytur për vdekje nga dhuratat e adhuruesve të tij.

3. Vdekja nga breshka

Nëse ndodh që jeni tullac, mund të dëshironi të keni kujdes për këtë. Eskili, një tragjedian i lashtë athinas nga shekulli i 5-të para Krishtit, kishte një kokë tullac aq të shndritshme dhe të rrumbullakët sa shqiponja mendoi se ishte një shkëmb. Shqiponja hodhi një breshkë të madhe mbi kokën e tij për të copëtuar guaskën e saj për ta konsumuar, gjë që e vrau menjëherë. Ironia? Ai kishte dalë vetëm jashtë atë ditë sepse kishte frikë se shtëpia e tij do të shembej dhe do ta vriste.

4. Vdekja nga dardha

Një tjetër vdekje e çuditshme në historinë e lashtë ishte Antiphanes, një poet i lashtë komik nga shekulli i IV para Krishtit. Dramaturgu pati një ditë të pafat nën disa pemë frutore. Sipas Sudës, një enciklopedi e lashtë bizantine e shekullit të 10-të, Antiphanes u vra rënia e një dardhe.

5. Vdekja nga kruese dhëmbësh

Agathokli ishte një mbret i lashtë i Siçilisë dhe një tiran grek i Sirakuzës. Shumë sicilianë të lashtë nuk e pëlqenin mënyrën e sundimit të Agathokles dhe ai përmendej shpesh në tekstet e lashta për veprat e tij kriminale. Në vitin 289 para Krishtit, Agathokli u vra kur përdori një kruese dhëmbësh të zhytur në helm nga një prej armiqve të tij.

6. Vdekja nga elefanti

Vëllai i një prifti hebre i cili po shërbente në revoltën e ngritur nga i vëllai në shekullin e II para Krishtit, vrau heroikisht elefantin e luftës së një mbreti duke i goditur me shtizë në stomak. Fatkeqësisht, elefanti që po vdiste u rrëzua mbi të, duke e vrarë atë.

7. Vdekja nga bletët

Marcus of Arethusa pati një fund të ëmbël për jetën e tij, por jo ashtu siç e prisnit. Ky martir i krishterë pësoi një vdekje të çuditshme kur u var në një shportë të mbuluar me mjaltë nga armiqtë e tij dhe u nis për te bletët, të cilat më pas e thumbuan për vdekje.

8. Vdekja nga mjekra e vet

Një tjetër vdekje e çuditshme ndodhi në shekullin e 16-të, në Austria. Hans Staininger ishte drejtori i burgut ose kryebashkiaku i Braunaut. Ai pati një fund të pafat kur pati një zjarr në qytetin e tij, por nuk ishte zjarri që e vrau atë. Ndërsa evakuohej, atij aksidentalisht i ngeci diku mjekra e tij 1.4 metra e gjatë, duke thyer qafën gjatë procesit të shpëtimit.

9. Vdekja nga gëlltitja e thikës

Edhe pse mund të duket e qartë se gëlltitja e thikave ka të ngjarë të çojë në vdekjen tuaj, kjo histori është edhe më e çmendur nga sa prisni. John Cummings filloi të gëlltiste thikën pasi vëzhgoi një gëlltitës profesionist thikë në një cirk lokal. Në përpjekjen e tij të parë, ai gëlltiti katër thika pa asnjë problem, duke kaluar tre prej tyre dhe nuk u përball me asnjë problem nga e katërta. Më pas ai rriti tolerancën e tij për të gëlltitur 14 thika menjëherë, të cilat i kaloi disi pas vetëm disa ditësh dhimbje barku.

Duke provuar fatin për herë të fundit, Cummings gëlltiti 20 thika dhe një kuti thike me një lëvizje, por fatkeqësisht ishte përpjekja e tij e fundit. Cummings e kaloi kutinë e thikës vetëm disa ditë më vonë dhe nuk kaloi asnjë nga 20 thikat.

Pas katër vitesh dhimbje të tmerrshme barku, ai më në fund vdiq. Një autopsi zbuloi se pas vdekjes së tij, stomaku i tij përmbante një teh të plotë thike, një burim dhe të paktën 40 fragmente të ndryshme metali, briri dhe druri.

/Gazeta Express