Disa nga përfitimet shëndetësore të avokados - Gazeta Express
string(44) "disa-nga-perfitimet-shendetesore-te-avokados"

Shqiperi

Gazeta Express

31/01/2023 17:28

Disa nga përfitimet shëndetësore të avokados

Shqiperi

Gazeta Express

31/01/2023 17:28

Një aleat i vërtetë i shëndetit, avokado është një super ushqim që pëlqehet gjithnjë e më shumë nga italianët.

Ky frut tropikal vjen nga Amerika Latine dhe gjithashtu përdoret gjerësisht në Perëndim si në fushën e kuzhinës ashtu edhe në atë kozmetike. E varfër në sheqerna të thjeshta, por shumë e pasur me yndyrë dhe vitaminë E, avokado ka veti të ndryshme të dobishme për trupin tonë.

Lexo Edhe:

Përfitimet

Avokado është fruti me më shumë kalori ndonjëherë, ka 240 Kcal për rreth 100 gramë, por pavarësisht kësaj është një ushqim me një mijë veti. Është një burim i pasur i kaliumit, kalciumit, fibrave dhe yndyrave të pangopura, më të njohura si “yndyra të mira”, të cilat ndihmojnë në luftimin e kolesterolit dhe diabetit.

Ai lehtëson tretjen dhe është i dobishëm për të luftuar problemet e zorrëve, si dizenteria, dhe është një burim i shkëlqyer i vitaminave, si A, D, E, K dhe B, shkruan Gazeta Express. E fundit, por jo më pak e rëndësishme, avokado është ideale për gratë shtatzëna, pasi ajo është i pasur me acid folik, dhe për fëmijët. 

Përdorimi në fushën kozmetike

Avokado përdoret gjerësisht edhe në fushën kozmetike, sepse është i pasur me lëndë ushqyese që janë të shkëlqyera për mirëqenien e lëkurës dhe flokëve. Është, në fakt, një frut hidratues, zbutës dhe ribalancues dhe ndihmon në rimbushjen e shtresës hidrolipidike të epidermës. Ideale kundër lëkurës së thatë, veçanërisht në formën e vajit ose kremit të fytyrës, avokado i jep elasticitet dhe ton lëkurës së dehidratuar.

E njëjta gjë vlen edhe për flokët: në fakt, ky frut kontribuon në hidratimin dhe ushqimin e thellë të të gjithë strukturës së flokëve. Prandaj është veçanërisht i përshtatshëm për ata me flokë të thatë, të brishtë dhe pa volum./Gazeta Express